Joyce DeFauwová, tehdy Joyce Viola Kaneová, nastoupila v roce 1951 do prvního ročníku na Northern Illinois University s plánem vystudovat obor domácí ekonomika. Myslela si, že vysokoškolský titul získá do pár let, a ani si nepomyslela, že se jej dočká až v důchodovém věku.

Rodinný život s 24 pravnoučaty

Její plány se změnily, když DeFauwová v kostele potkala výjimečného muže, který jí doslova ukradl srdce, jak uvedla minulý týden pro CNN. „Chodila jsem do školy tři a půl roku, ale poté, co jsem ho potkala, jsem se rozhodla odejít,“ řekla DeFauwová.

Ilustrační snímek
Osamělí důchodci nejsou na žádost o pomoc sami. Obracet se mohou na organizace

Tím zvláštním mužem byl Don Freeman starší. Vzali se v roce 1955 a měli spolu tři děti. Později však zemřel a z Joyce se stala vdova. 

S druhým manželem, který již také zesnul, pak měla Joyce dalších šest dětí, včetně dvou dvojčat. Dnes má 17 vnoučat a 24 pravnoučat.

Návrat do školních lavic

V roce 2019 však přišel v Joycině životě, který až do té doby plně věnovala péči o širokou rodinu, zvrat. Hlavou jí totiž začalo vrtat její nedokončené vysokoškolské vzdělání. 

„Asi jsem se před dětmi zmínila, že jsem naštvaná, že jsem školu nedokončila. A tak mě povzbudily, abych se vrátila,“ řekla CNN. Vzápětí se tedy zapsala zpět na Northern Illinois a začala navštěvovat kurzy.

Jenna Dooleyová, jedna ze sedmnácti vnoučat DeFauwové a absolventka téže univerzity, řekla CNN, že i když se její babička rozhodla vrátit do školy, byla ze začátku skeptická. Její rodina ji však podpořila.

Dooleyová zavzpomínala, že když vyrůstala, navštěvovala babičku na jejím statku, kde Joyce vždy pekla nebo vařila. Byla také učitelkou v nedělní škole. „Vždycky v sobě měla lásku k učení sebe i druhých. Když jsme volali na univerzitu kvůli předchozímu zápisu, byli v šoku, že se ptáme na studentku z padesátých let," řekla Dooleyová.

Distanční výuka z domova seniorů

Tentokrát bylo studium pro Joyce zcela jiné něž poprvé. Místo aby chodila do kampusu, přednášek se účastnila on-line z domova důchodců, ve kterém žije. Už jen připojení k výuce od ní vyžadovalo, aby se naučila nové dovednosti.

„Byl to můj první počítač. Moje děti mě s ním musely naučit zacházet,“ řekla dnes již úspěšná absolventka. Počítač jí pomohl nastavit její nejstarší syn, sehnal k němu kameru, a naučil ji, jak se orientovat ve školní elektronické poště. 

Zdroj: Youtube

Když pak v roce 2020 začala pandemie koronaviru, byla za počítač vděčná. „Vyšlo to opravdu dobře, už jsem se orientovala v on-line světě,“ dodala.

V té době byla na všechno sama, nemohla mít totiž žádné návštěvy. „Občas byla babička frustrovaná, ale neustále jsem jí připomínala, že to všechno je součástí procesu,“ vysvětlila její vnučka.

Z obyvatel malé belgické vesnice Olmen se stali milionáři, dohromady vyhráli v přepočtu 3,5 miliardy korun.
Přes noc milionáři. Obyvatelé vesnice společně vsadili los, vyhráli 3,5 miliardy

Samotná Joyce její slova potvrdila. „Někdy jsem to chtěla vzdát, ale neudělala jsem to. Měla jsem spoustu podpory od rodiny, přátel i školy,“ zavzpomínala na náročné měsíce.

Joyce studovala dokonce i o letních prázdninách. „Je velmi organizovaná, má svůj režim,“ řekla její vnučka Jenna.

Nevzdávejte to, radí žena

Nyní, o tři roky později, jí konečně čekalo zadostiučinění. Nasadila si čepici, talár a přišla si převzít diplom s bakalařským titulem. Za příležitost vrátit se do školy a dostudovat, je Joyce DeFauwová velmi vděčná. „Je příjemné dokončit něco, co člověk začal. Nevzdávejte se, vím, že to může být těžké, ale život je o vzestupech i pádech,“ poradila i ostatním.