Podle vyjádření šéfa místní policie Jaroslawa Szymczyka si lidé na technický stav tohoto zařízení v minulosti již několikrát stěžovali. Úřady však prý o jejich námitkách nevěděly.

Osmadvacetiletý muž, který měl areál na starosti a podílel se na jeho návrhu, byl zadržen a v nejbližších hodinách bude čelit výslechu. Policie si vyslechne výpověď rovněž jeho zaměstnance, kterým je pětadvacetiletý mladík, jenž se v době tragédie nacházel na inkriminovaném místě, avšak na rozdíl od dívek skončil v nemocnici pouze s popáleninami.

Před budovou, kde k tragédii došlo, lidé během dnešního dne zapalovali na památku pěti děvčat svíčky a pokládali smuteční květiny.   

Policie se během tohoto víkendu na podobné areály důkladně zaměřila. Podle dostupných údajů se takovýchto zařízení po celé zemi nachází na 1100. 200 jich bezpečnostní složky již stihly prověřit, přičemž celkem 13 z nich následně v důsledku zjištěných technických nedostatků zavřely, uvedla agentura AP.

Dívky se nejspíš udusily

Vyšetřování včerejšího neštěstí odhalilo, že příčinou požáru, který během únikové hry vypukl, byly elektrické rozvody neodpovídající technickým standardům. Ty byly podle velitele hasičského sboru v Koszalinu provedeny ledabyle a nacházely se navíc velice blízko hořlavým materiálům.

Dívky slavící zde narozeniny jedné z nich podle dostupných informací do přímého kontaktu s ohněm sice nepřišly, s největší pravděpodobností však zemřely v důsledku nadýchání se všudypřítomného kouře. Když hasiči dorazili na místo tragédie, bylo všech pět děvčat již po smrti.