Společně s Lifšicovou Hamás propustil v pondělí i 79letou Nurit Cooperovou, stále ale drží zhruba dalších 200 zajatců. Obě ženy byly 7. října uneseny z kibucu Nir Oz a jejich manželé jsou stále v Pásmu Gazy.

Lifšicová na tiskové konferenci z izraelské nemocnice mluvila hebrejsky a její dcera Šarone překládala pro anglickojazyčná média. Lifšicová uvedla, že si během únosu 7. října prošla peklem. Popsala, jak jí na motorce unesli ozbrojenci, kteří ji bili holemi, a uvedla, že se jí po cestě špatně dýchalo. Dodala, že izraelská vláda utratila miliardy za hraniční plot, ale nijak nezabránila Hamásu, aby ho překonal.

Gaza čelí izraelskému bombardování od chvíle, kdy teroristé z palestinského hnutí Hamás na židovský stát zaútočili.
Při náletech na Gazu zahynulo několik polních velitelů Hamásu, tvrdí Izrael

Lifšicová řekla, že jí únosci při převozu sundali hodinky a šperky. Popsala, že když sesedla z motorky, lidé, kteří ji přivítali, řekli, že „věří v korán“, a proto jí neublíží. Spolu s dalšímu 24 lidmi ji pak odvedli do „obrovské sítě“ tunelů, která připomínala „pavučinu“ a půda v nich byla „měkká a vlhká“. Všichni byli nuceni ujít několik kilometrů pěšky a po dvou nebo třech hodinách oddělili pět lidí z kibucu Nir Oz do samostatné místnosti.

Podmínky věznění

Lifšicová pak popsala podmínky, v nichž byla ona a její spoluvězni drženi, jako čisté. Řekla, že spali na matracích na podlaze v tunelech pod Gazou a každé dva až tři dny je přišel navštívit lékař. Jeden ze zajatců, který se cestou do Gazy těžce zranil při nehodě na motorce, byl ošetřen. Lifšicová dodala, že zdravotník jim také přinesl potřebné léky.

Postarší žena také uvedla, že v její skupině byl na každého z pěti držených rukojmích jeden strážný. Její únosci se podle ní „postarali o každý detail“ - včetně žen, které věděly o „ženské hygieně“.

Podle Lifšicové její skupina dostávala v tunelech k jídlu sýr a okurku. Její dcera Šarone dodala, že to bylo stejné jídlo, které jedli její věznitelé. S odkazem na další rukojmí zajaté Hamásem řekla, že podle její matky „příběh neskončí, dokud se všichni nevrátí“.

Nepovolená propalestinská demonstrace v Paříži. Francie už dříve protesty na podporu Palestiny v zemi zakázala.
Antisemitská hesla, protesty plné násilí. Válka v Gaze radikalizuje část Evropy

Šarone před tiskovou konferencí řekla stanici BBC, že prioritou její matky je pomoc ostatním rukojmím, a je proto ochotná předávat informace, které by mohly vést k osvobození dalších lidí. Šarone také uvedla, že její matka a otec, který byl rovněž unesen a nebyl propuštěn, nebyli spolu, když je ozbrojenci odvlekli. „Nebyl s mojí matkou, takže neví, kde je,“ řekla BBC.

Důvody k propuštění obou starších žen byly podle mluvčího ozbrojeného křídla Hamásu humanitární a zdravotní. Minulý týden Hamás ze zajetí propustil dvě Američanky - Judith Raananovou s její dceru Natalii. Významnou roli v jejich propuštění sehrál Katar.