Za režisérova propuštění už u Putina lobbovala řada světových politiků a umělců. Oficiální žádost mu poslal například francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Řekl, že bude držet hladovku až do konce. Oleg je typ člověka, který svá slova nebere zpět,“ uvedla pro list The Guardian jeho sestřenice Natalia Kaplan.

Sencov hladovku drží od 14. května. Podle jeho právníka Dmitry Dinze, který jej minulý týden navštívil, zhubl již přes osm kilogramů. Dle svých slov s ní neskončí, dokud Rusko nepustí všechny politické vězně. 

Mistrovství světa ve fotbale vypukne ve čtvrtek 14. června. „Máme velmi málo času. Já skutečně doufám, že se Putin rozhodne jej propustit, včetně všech ukrajinských politických vězňů,“ dodala. 

Pussy Riot milost dostaly

Moskva podle Kyjeva drží 64 ruských občanů jako politické vězně. Většina z nich byla zatčena na okupovaném Krymu.

Například několik měsíců před vypuknutím zimních olympijských her v ruském Soči v únoru 2014 byla udělana amnestie členkám punkové skupiny Pussy Riot Marije Aljochinové a Naděždě Tolokonnikovové, které si odpykávaly několikaletý trest.

Podle rozsudku Sencov po anexi Krymu v roce 2014 zorganizoval žhářské útoky na kanceláře spolku Krymské společenství Rusů a ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko v Simferopolu. Chystal se prý také vyhodit do povětří Leninův pomník. Nakonec pouze ohořely dveře místní pobočky Jednotného Ruska, za což dostal Sencovův „spolupachatel“ Alexandr Kolčenko deset let.

Mrazivý lágr

Sencovův proces vyvolal mezinárodní protesty. K jeho propuštění vyzvala Evropská unie, USA, Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku.

Soud doprovázela řada podivných okolností. Na těle obžalovaného se například objevily modřiny, podle svědků jej Ruskové při výslechu mučili. Lidskoprávní organizace Amnesty International uvedla, že podobné metody se používaly v éře diktátora Josifa Stalina.

Politický vězeň sedí v kriminále v sibiřském městě Labytnangi, které se nachází u polárního kruhu. Lágru se přezdívá „polární medvěd“. Dříve byl držen ještě dále – na severovýchodě Ruska v Jakutsku.

„Myslím, že jeho případ ruská propaganda využila jako ukázku, co se lidem na Krymu může stát, pokud budou projevovat nesouhlas s okupací Krymu,“ vysvětluje sestřenice. „U soudu nazval Putina krvežíznivým trpaslíkem. Myslím, že je potrestán hlavně za tento výrok,“ dodává.

Ukrajinci ale minulý měsíc zatkli ruského novináře jménem Kirilla Vyšinského, který pracoval pro ruskou agenturu Ria Novosti a obvinili jej z vlastizrady. Panuje naděje, že by za něj Sencov mohl být vyměněn.