Prodemokratické demonstrace se v Hongkongu konají od června, v úterý proti nim ale policie poprvé použila ostrou palbu. Podle serveru BBC příslušníci bezpečnostních sil vypálili celkem šest ostrých nábojů.

Při jednom z incidentů policista v obci Tsuen Wan v oblasti hongkongských Nových území z bezprostřední blízkosti vystřelil na osmnáctiletého studenta v okamžiku, kdy se policie dostala do potyčky s demonstranty vyzbrojenými holemi a deštníky. Mladík zůstává v nemocnici ve stabilizovaném stavu, uvedla dnes podle agentury AFP hongkongská vláda.

Na protest proti policejnímu násilí vyšly dnes do ulic tisíce lidí. Ke studentům, kteří jsou hybnou silou demonstrací, se přidalo i množství úředníků, kteří se shromáždili v parku Charter Garden v obchodní čtvrti v centru města. Studenti zase přišli před školu nacházející se v Nových územích, kde zraněný mladík studuje. Někteří s sebou přinesli snímky krvavého incidentu, společně protestovali proti "tyranii" a požadovali "osvobození Hongkongu" a řádné vyšetření násilného činu.

V dalších částech města propuklo večer vícero menších manifestací. Skupiny radikálních protestujících se podle hongkongskému listu South China Morning Post pustily do výtržností a zakládaly ohně, ničily stanice metra či stavěly barikády v ulicích. Policie proti jedné z nich použila slzný plyn.

Výročí komunistické číny

Úterní demonstrace se konaly v den 70. výročí komunistické Číny, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong vrátila v roce 1997. Hongkong je v současné době spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

U soudu se dnes objevilo 96 protestujících ve věku 14 až 39 let, kteří byli zatčeni při obzvláště násilných protestech v neděli. Během nich policie gumovým projektilem zranila v obličeji indonéskou novinářku, jejíž právník dnes uvedl, že zůstane na zasažené oko trvale slepá.

"Hongkong se stal de facto policejním státem," napsal v reakci na úterní střety na twitteru aktivista Joshua Wong, který patří k nejvýznamnějším osobnostem hongkongského prodemokratického hnutí.

Spolužák zraněného studenta a nadšeného basketbalisty Tsang Chi-kina uvedl, že jeho kamaráda rozčilovalo postupné omezování svobod v poloautonomním Hongkongu a sílící násilí ze strany policie. "Když viděl problém nebo nespravedlnost, vždy se jim statečně postavil, místo aby je tiše podporoval," řekl AFP spolužák Marco.