Dav čítal přibližně 15.000 lidí. Organizátoři protestu uvedli, že řadu nelegálních přistěhovalců v USA znepokojuje plán Bílého domu, který by jim sice zajistil pracovní víza, avšak požadoval by po nich, aby se nejprve vrátili do svých domovských zemí a zaplatili tisíce dolarů za možnost legalizace pobytu v USA.

"Pokud si bude tolik účtovat, Bush bude dražší i než ti kojoti," uvedl jeden z protestujících Armando García v narážce na převaděče, kteří dostávají lidi do USA přes hranici s Mexikem. Aktivisté podporující práva nelegálních imigrantů tvrdí, že přistěhovalci se cítí být zrazeni prezidentem Bushem, kterého dlouho považovali za svého spojence.

Plán Bílého domu, který unikl na veřejnost minulý týden, vyzývá k vytvoření nového druhu víz, díky nimž by nelegální přistěhovalci mohli získat tříleté povolení k práci. To by pak bylo obnovitelné, avšak pokaždé by to stálo 3500 dolarů (73.000 korun). K získání povolení by ale imigranti museli nejprve vycestovat zpět do svých domovských zemí, kde by se měli obrátit na americké velvyslanectví či konzulát.

Zaplatit by také museli pokutu 10.000 dolarů (přes 200.000 korun). Návrh kritizují organizace zabývající se ochranou práv hispánské menšiny, římskokatolická církev, odbory i demokraté, kteří mají kontrolu nad oběma komorami amerického Kongresu. Celkové náklady, které by si získání povolení vyžádalo a které by prý přesáhly 20.000 (zhruba 415.000 korun), by si podle nich nemohli lidé s nízkými příjmy dovolit.