Napětí v zemi stále roste. V pondělí stávkovali v ulicích řidiči sanitek, kteří zablokovali trasy k pařížskému náměstí Svornosti. Vyjadřovali tak nesouhlas s reformou financování sanitní služby, která podle nich ohrožuje malé a střední firmy. Podle usnesení platného od října rozhodují o sanitkách nemocnice a kliniky ve výběrovém řízení.

V pondělí protestovali také studenti středních škol, kteří kvůli plánované školské reformě zablokovali stovku lyceí po celé zemi. Reforma by se dotkla maturitní zkoušky a podmínek nástupu na vysokou školu.

Proti vládním reformám však stále zasahují také zástupci takzvaného hnutí žlutých vest. Ti například blokují některé obchodní domy, letiště a silnice, obrovské zácpy tak byly hlášeny především od hranice se Španělskem.

„Dopady jsou tvrdé a pokračují," prohlásil ministr. Například maloobchodníci podle něj během protestů utrpěli pokles tržeb o 20 až 40 procent a hotely zaznamenaly pokles rezervací o 15 až 25 procent.

Při protestech v Paříži hořely barikády.
Šokující scény jak z občanské války, hodnotí francouzské deníky sobotní protesty

Rozbité výlohy a rabování

Letošní začátek vánoční nákupní sezóny označila francouzská federace maloobchodu za slabý a předpověděla přesun kupujících z kamenných prodejen do internetových obchodů. Žluté vesty zároveň blokují přístup ke skladům benzinu a nafty.

Jen v pondělí zástupci hnutí blokovali jedenáct skladů pohonných hmot společnosti Total, která už nemá podle mluvčí co prodávat. V některých regionech Francie je tak prodej nafty a benzinu výrazně omezen. Nejhorší situace je v Bretani.

Podle agentury Reuters se dokonce rozhodli někteří turisté, že svůj pobyt v Paříži zkrátí. V obchodech na známé pařížské třídě Champs-Élysées byly rozbité výlohy a některé prodejny dokonce vyrabovány.

Prezident Macron se k situaci zatím nevyjádřil a hledá cesty, jak protesty proti vládním reformám a nízké životní úrovni zmírnit. V průběhu týdne by měl vystoupit s projevem a nastínit pro jaké řešení se rozhodl.

Protesty žlutých vest ve Francii
Protesty ve Francii se vyostřují. Vláda zvažuje výjimečný stav