Zhruba 20 opozičních poslanců od pátku blokuje hlavní jednací sál Sejmu (dolní komory parlamentu). V noci z pátku na sobotu protesty vyústily v krátkou blokádu parlamentu. Premiérka Beata Szydlová v sobotu označila počínání pozice za skandální a škodlivé pro Polsko; ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci.

Dnes se do řešení krize zapojil prezident Andrzej Duda, který chce přispět k uklidnění situace. Postupně se setkává se šéfy opozičních stran a zřejmě v pondělí se sejde i s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským. Podle deníku Gazeta Wyborcza se dnes odpoledne konala před prezidentským palácem též "protidemonstrace" na podporu kabinetu.

Asi 20 poslanců opozičních stran Občanská platforma (PO) a Moderní od pátku nocuje v budově Sejmu. Na protest proti pátečnímu hlasování o rozpočtu, které podle nich bylo protizákonné, blokují jednací sál. O průběhu své akce informují na sociálních sítích. Psali například o tom, že ve večerních hodinách byla v sále vypnutá světla i topení. "Tma, zima, ale jsme s vámi. Nevzdáme se, Sejm nedáme," uvedla poslankyně PO Kinga Gajewská. Poslanci chtějí vytrvat až do úterý, v tento den opozice požaduje nové hlasování o rozpočtu.

Demonstrace jsou zatím poklidné, výjimkou byly dnešní protesty před krakovským hradem Wawel, kdy si několik protivládních aktivistů lehlo před jeden z vozů kolony se zástupci PiS. Policie je musela odvléct násilím.

Protest před Sejm byl v pátek na výzvu opozice původně svolán kvůli návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Zablokovat východy z budovy parlamentu se protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok. V budově v tu dobu byla kromě asi 200 poslanců i Szydlová s Kaczyńským, jimž musela cestu ven proklestit policie.

Čtěte také: Polský prezident Duda vyzval ke klidu, nabídl se za prostředníka

Další protivládní demonstrace se během víkendu konaly před prezidentským palácem a před budovu ústavního soudu. Dnešní demonstrace u této instituce, kterou svolal Výbor pro obranu demokracie (KOD), měla být podle polských médií symbolickým rozloučením s předsedou soudu Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí. Před ústavní soud přišla řada politických představitelů a dalších veřejně známých osobností. Ke shromážděným promluvil například bývalý prezident Bronislaw Komorowski.

V noci na dnešek se uskutečnilo setkání předsedy Senátu Stanislawa Karczewského s novináři, k němuž v sobotu vyzval šéf PiS Kaczyński. Schůzka ale žádný výsledek nepřinesla. Zástupci některých médií totiž ani nepřišli. Nelíbilo se jim, že jednání bylo svolané narychlo a že se o něm dozvěděli pouze prostřednictvím twitteru. Předseda Senátu by se s novináři proto měl sejít znovu v pondělí.

PiS loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim mimo jiné personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm, která posiluje vliv PiS v nejvyšší justiční instanci země. Kroky polské vlády kritizuje i Evropská komise, která Varšavě koncem července zaslala řadu "doporučení týkajících se právního státu".

Přečtěte si: Kaczyński: Polská vláda nepodpoří Tuska na druhé období

Duda chce řešit krizi, schází se s polskou opozicí
Polský prezident Andrzej Duda se kvůli protivládním protestům, které trvají již třetí den, v průběhu dneška sejde s představiteli opozice. Informoval o tom polský list Rzeczpospolita. První schůzku měl Duda s předsedou strany Moderní Ryzsardem Petru, sdělil mluvčí prezidenta. Duda, který byl do svého zvolení prezidentem členem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) v sobotu uvedl, že je připraven plnit ve sporu úlohu prostředníka.

"Je to důsledek včerejšího prohlášení prezidenta, že chce být prostředníkem," řekl mluvčí Marek Magierowski. Dudu podle jeho slov dnes čekají ještě tři schůzky. Bude jednat se šéfem Polské lidové strany (PS) Wladyslawem Kosiniakem-Kamyszem, předsedou uskupení Kukiz'15 Pawlem Kukizem a šéfem nejsilnější opoziční strany Občanská platforma (PO) Grzegorzem Schetynou.

První setkání s předsedou strany Moderní již skončilo. Její předseda Petru polským médiím řekl, že s prezidentem hovořili o regulaci médií a také o kontroverzním schválení rozpočtu.

Mluvčí dodal, že prezident má v plánu i schůzku s lídrem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským. O termínu setkání však ještě není rozhodnuto.

Opozice a PiS se přou o nařízení, které má omezit přístup novinářů na jednání parlamentu. Opoziční strany také napadly nestandardní schválení rozpočtu. Předseda Sejmu totiž v pátek hlasování o rozpočtu přesunul kvůli protestním akcím opozice z hlavního jednacího sálu. Někteří zákonodárci se prý do místnosti nedostali. Parlamentní pře mají dohru v ulicích polských měst, kde se od pátku scházejí kritici vlády při protestech.

Ve Varšavě se koná protidemonstrace na podporu vlády
Před prezidentským palácem ve Varšavě se dnes koná protidemonstrace na podporu kabinetu. Lidé mávají národními vlajkami a skandují hesla jako "celé Polsko stojí za vládou" nebo "Jaroslaw, Jaroslaw", což je křestní jméno předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Kaczyńského.

Proti vládě od pátku demonstrují v polské metropoli tisíce lidí, kritizují údajně nedemokratické kroky kabinetu. Demonstrace se konají také v dalších polských městech.

K demonstrantům promluvil mimo jiné vicepremiér Piotr Gliński. "Demokracie (v zemi) se vyvíjí zcela normálně," řekl Gliński podle listu Gazeta Wyborcza. Kritizoval opozici, že zasívá spory, jitří emoce a brání Polákům, aby se v klidu připravovali na vánoční svátky. Dav odpovídal provoláváním hesel jako "svobodné Polsko" a "Bůh, čest a vlast".