Policie zasahovala proti protestům zejména v New Yorku či v New Orleansu, na řadě míst se však demonstrace obešly bez potyček. Úřady v Los Angeles, Seattlu, Detroitu či San Franciscu tak zvažují nebo již ohlásily zrušení nočního zákazu vycházení.

Protestující v Minnesotě s fotografií amerického černocha George Floyda
George Floyd měl pozitivní test na koronavirus, zjistila pitva

Podle propočtu agentury AP americká policie zadržela od začátku nepokojů přes 10 tisíc lidí. Ve vazbě jsou nyní i všichni čtyři policisté, kteří zasahovali při Floydově zatčení. Řada demonstrantů uvítala zprávy o obvinění trojice policistů, kteří do středy nečelili stíhání. Podle mnohých je to však stále málo a protesty tak zřejmě budou na řadě míst pokračovat.

Prezident Trump řekl, že zřejmě nebude třeba do ulic měst poslat vojáky, aby pomohli uklidnit situaci. Trump se dříve prohlásil za prezidenta zákona a pořádku, část protestujících označil za zločince a krajně levicové anarchisty a hrozil některým guvernérům a starostům, že k nim vyšle armádu, pokud nepovolají do ulic národní gardu.

Floyd měl koronavirus

Za tyto výhrůžky si prezident vysloužil nečekanou kritiku od bývalého šéfa Pentagonu ze své vlády Jamese Mattise. Exministr obrany rovněž Trumpovi vyčetl, že se snaží Američany rozdělit. "Donald Trump je za dobu, co jsem na světě, prvním prezidentem, který se nesnaží Američany sjednocovat - který ani nepředstírá, že se o to snaží," napsal Mattis, podle něhož jsou duší protestů desetitisíce poctivých lidí a není nutné se znepokojovat malými skupinkami agresorů.

Podobně se vyjádřil i Trumpův předchůdce Barack Obama. Podle prvního černošského prezidenta USA jsou události z posledních dnů "skvělou příležitostí, aby lidé procitli a uvědomili si skryté trendy" v americké společnosti. Připomněl, že Spojené státy jsou založené na protestním hnutí - americké revoluci - a poděkoval všem lidem, kteří jsou ochotni se pokojným způsobem zasadit za nápravu nespravedlností.

Bývalý americký prezident Barack Obama.
Nebude potřeba vyslat vojáky do ulic, řekl Trump. Obama: Protesty jsou nadějí

Z výsledků Floydovy pitvy vyplynulo, že muž měl v době smrti koronavirus. Neprojevovaly se však u něj příznaky covidu-19. Zjištění je připomínkou současné pandemie, se kterou se Spojené státy jako nejhůře zasažená země na světě ještě zcela nevypořádaly. Události posledních dní ji však odsunuly do pozadí zájmu veřejnosti. Řada odborníků i vládních činitelů se nyní obává, že by masové protesty mohly způsobit nový rozmach nákazy.

V Minneapolis, kde Floyd 25. května zemřel, se dnes koná první ze vzpomínkových akcí, které se má zúčastnit několik stovek lidí. Podobné události jsou v plánu ještě dvě, zřejmě největší z nich bude v pondělí ve Floydově rodném Houstonu, kde tento týden přišlo na demonstraci asi 60.000 lidí.