Francouzská vláda již ve čtvrtek vyzvala demonstranty k odpovědnosti i s ohledem na úterní střelbu na vánočních trzích ve Štrasburku, při které zemřeli čtyři lidé a jedna osoba je ve stavu klinické smrti. Radikální členové hnutí to ale tehdy označili za propagandu a uvedli, že protesty budou pokračovat. Ty však v sobotu proběhly v poklidu.

Stovky členů hnutí

Ve francouzské metropoli se sešlo zhruba tři tisíce členů hnutí, po celé Francii se jejich počet pohyboval kolem 20 tisíc, píší francouzská média. Protest probíhá podstatně klidněji než v předchozích týdnech.

Můžou za to zcela jistě ústupky prezidenta Macrona, ale i mrazivé počasí. Přesto se kromě protestujících s reflexními vestami na oděvu na třídě Champs-Élysées objevilo i několik polonahých žen s tělem natřeným stříbrnou barvou a oblečených v rozhalených červených vestách, které měly znázorňovat symbol Francie, postavu Marianne. 

Demonstranti se chtěli vydat k sídlu prezidenta, Elysejskému paláci, ale policie přístup ke všem státním institucím zablokovala. Preventivně bylo uzavřeno 40 ze zhruba 300 stanic metra.

Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí v Paříži zklamáni. „Jestli to tak půjde dál, prezident Emmanuel Macron si večer otevře šampaňské a řekne: a je to, vítězím,” uvedl podle serveru France Info jeden z účastníků protestu.

Dosud bylo zadrženo 157 lidí

Hlavní demonstrace se konají na třídě Champs-Élysées, odkud jsou hlášeny ojedinělé střety, při nichž policie použila slzný plyn. Jenom v Paříži bylo podle francouzských médií zadrženo 157 lidí, 104 z nich bylo vzato do vazby. Pět lidí bylo lehce zraněno.

Dalším shromaždištěm demonstrantů se stalo okolí pařížské Opery. Z několika míst Francie byly hlášeny též silniční blokády.

Při protestech proti zvyšování cen paliv v Paříži použila policie slzný plyn a vodní dělo.
Francie se chystá na další vlnu protestů. Demonstrovat se bude už popáté

Pařížský policejní prefekt Michel Delpuech v pátek sdělil, že policie se připravuje na "nejhorší možný scénář". Připustil, že policie při minulých protestech nedokázala vandalům zabránit v rabování a rozbíjení. "Naším cílem teď bude tento fenomén zvládnout," dodal. Kromě osmi tisíc členů bezpečnostních složek nasadily úřady v ulicích města i 14 obrněných transportérů.

Zavřené také zůstaly některé luxusní obchody a slavné galerie, stejně jako některé památky včetně Vítězného oblouku.

Debata o daních

Francouzský premiér Édouard Philippe kromě toho ohlásil, že tímto víkendem začíná v zemi veřejná debata o daních a výdajích státu, která má trvat až do začátku března.

Minulou sobotu ve francouzské metropoli demonstrovalo podle ministerstva vnitra kolem 10 tisíc lidí, po celé Francii pak celkem 136 tisíc lidí. Televize BFMTV ve čtvrtek uvedla, že výtržníci z řad „žlutých vest“ způsobili ten den městu a obchodníkům škody ve výši deseti milionů eur (258 milionů korun).

Protesty žlutých vest ve Francii
Ve Francii přišel o život další demonstrant ze žlutých vest. Srazil jej kamion

Šéf Elysejského paláce v pondělí slíbil hospodářská a sociální opatření, která by měla zmírnit dopad vládních hospodářských reforem na obyvatele a zamezit dalším demonstracím, které především v Paříži provázely násilnosti. Opozice ale ohlášené kroky označila za nedostatečné, podobně jako někteří zástupci hnutí žlutých vest.

Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

Emmanuel Macron
Protesty žlutých vest drtí francouzskou ekonomiku. Macron slíbil občanům změny