Trump v pátek podepsal exekutivní příkaz, kterým s okamžitou platností pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Příkaz rovněž na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Týká se to sedmi států - Sýrie, Iráku, Iránu, Jemenu, Libye, Somálska a Súdánu. Přezkoumání přijímacích mechanismů má podle prezidenta zajistit, aby se do Spojených států nedostali jejich nepřátelé.

Jeden ze zadržených Iráčanů byl na letišti zadržen, přestože měl zvláštní imigrační vízum, které obdržel v den Trumpovy inaugurace. Dostal je za to, že v Iráku pracoval pro vládu USA deset let od zahájení americké invaze v této blízkovýchodní zemi.

Druhý postižený získal vízum začátkem ledna, aby se mohl připojit ke své ženě a synovi, kteří již v USA jsou a mají status uprchlíků. Manželka pracovala pro americkou armádu.

Írán znemožní americkým občanům vstup do země, oznámila dnes íránská vláda. Je to odveta za pozastavení vstupu lidí z Íránu a dalších šesti převážně muslimských států do USA, které v pátek nařídil nový americký prezident Donald Trump s cílem snížit riziko vstupu teroristů z těchto zemí na americkou půdu. "Írán uplatní princip reciprocity, dokud urážlivá americká omezení uvalená na íránské občany nebudou zrušena," citovala agentura Reuters dnešní sdělení íránského ministerstva zahraničí. Podle něj je Trumpův krok "otevřenou potupou muslimského světa a íránského národa zejména"; USA přitom nezakázaly vstup občanům zemí, jako je Afghánistán, Pákistán nebo Egypt.

Čtěte také: Trump po telefonátu s mexickým prezidentem: Měli jsme velmi dobrý rozhovor

V Káhiře dnes kvůli Trumpově příkazu zabránili nastoupit do letadla společnosti EgyptAir mířícího do New Yorku pěti iráckým cestujícím a jednomu Jemenci. Podobné případy jsou hlášeny i z dalších zemí, například z Íránu. Také nizozemské aerolinky KLM informovaly, že do USA nenechaly z různých destinací odletět sedm cestujících. Na zmíněné opatřením dnes upozornila své zákazníky i katarská letecká společnost Qatar Airways.

Šest pasažérů, kteří chtěli letět na Kennedyho letiště v New Yorku, nesmělo v Káhiře nastoupit do letadla, přestože měli platná imigrační víza, napsal Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje. Pět Iráčanů přiletělo z Irbílu. V egyptské metropoli chtěli přestoupit na let do USA, ale museli se letecky vrátit do Iráku.

Společnost Qatar Airways upozornila cestující, kteří dnes chtěli letět do USA a pocházejí ze států dotčených Trumpovým příkazem, že k cestě potřebují povolení k trvalému pobytu v USA (takzvanou zelenou kartu) nebo diplomatické vízum, které se týká cizích vlád, Spojených národů, některé mezinárodní organizace a Severoatlantické aliance.

Mluvčí amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti Gillian Christensenová však podle agentury Reuters v e-mailem poslaném sdělení uvedla, že Trumpův tříměsíční zákaz vstupu do USA občanů sedmi převážně muslimských zemí se týká i držitelů zelené karty.

Přečtěte si: Trump neobnoví mučení vězňů, ustoupil ministru Mattisovi