Řekl to ve čtvrtek šéf sdružení František Tanko. Žádné z diplomatických zastoupení ale nejmenoval. Americké velvyslanectví však nepřímo potvrdilo, že případ sleduje. Zjevně protiromsky laděné billboardy začala prověřovat generální prokuratura. SNS ale kampaň obhajuje a sdělovací prostředky i politiky obvinila z pokrytectví.

Kontroverzní poutače zostřily dosud poměrně nudný souboj politických stran před červnovými parlamentními volbami. Billboardy odsoudily také další nevládní organizace a politické strany. SNS se již dříve proti podněcování k rasismu ohradila.
"Oslovilo nás vícero velvyslanectví na území Slovenska," prohlásil Tanko. Podle něj diplomaté žádali o vysvětlení situace. Dodal, že podporu jeho unii vyjádřily také organizace z Maďarska, Polska a Česka.

Rušivý tón

"Naši diplomati sledují celý rozsah politických aktivit na Slovensku. Považujeme rasistický podtón současné plakátové kampaně za rušivý," řekl tiskový atašé americké ambasády v Bratislavě Chease Beamer.

SNS, kterou vede kontroverzní Ján Slota, si objednala poutače po celém Slovensku. Je na nich zobrazen potetovaný Rom s odhalenou hrudí a masivním zlatým řetězem kolem krku. Snímek doplňuje nápis "Abychom nekrmili ty, kteří nechtějí pracovat". Strana již v minulosti zaútočila na příslušníky romské menšiny, když například upozorňovala na zneužívání sociálního systému Romy.

"My jen pojmenováváme problém a rasisti jsou všichni ti, kteří začali psát o tom, že Slovenská národní strana dělá rasistickou kampaň, reagovala na tiskové konferenci místopředsedkyně SNS Anna Belousovová. Podle ní na plakátě není nikde uvedené, že zobrazený muž je Rom. "Jak víte, že na billboardech je cikán?" řekla podle webových serverů.

Fotografovaný muž podle SNS souhlasil, že bude na billboardu. Novinářům ukázala Belousovová doklad s jeho podpisem, že souhlasí se vzhledem poutače. V rozhovoru pro čtvrteční deník Sme však muž tvrdil, že o konečné podobě plakátu nevěděl. Byla mu prý počítačově dodělána část tetování a zlatý řetěz.

Žádají omluvu

Unie Romů na Slovensku kampaň SNS odsoudila a politické strany vyzvala, aby se od ní distancovaly. Od nacionalistů žádá unie omluvu a prohlášení, ve kterém by uvedli, co během svého funkčního období učinili pro Romy.
Generální prokuratura se o kontroverzní předvolební agitaci začala zajímat ve středu. "Bez podnětu začala jednat 5. května, ve čtvrtek zaevidovala dva podněty," řekla mluvčí generálního prokurátora Jana Tökölyová.

Billboardová společnost euroAWK se zavázala sporné poutače na vlastní náklady přelepit. Dosud tak učinila u asi třicítky z nich, informoval ČTK Peter Jančárik z agentury Seesame. Plakáty ale také mohou být na reklamních plochách jiných společností. Podle zpravodajského portálu Pravda.sk je vylepují další čtyři firmy. Billboardy údajně objednaly pro SNS dvě agentury.
Volební preference SNS se podle posledních průzkumů veřejného mínění pohybují okolo pětiprocentní hranice. Její překročení je nutné pro vstup do parlamentu.