V maďarské metropoli trvají demonstrace svolané zhruba stovkou odborových a dalších organizací od čtvrtka a mají pokračovat do pondělí.

Policie v sobotu uzavřela prostranství v blízkosti maďarského parlamentu pro dopravu. Po proslovech odborářských předáků a dalších osobností měli demonstranti namířeno na náměstí Adama Clarka na druhém břehu Dunaje, kde se souběžně koná čtyřdenní protest vsedě.

Šéf odborové organizace ozbrojených a policejních sil Péter Kónya agentuře MTI řekl, že protestující jsou hlavně proti nové ústavě a zákoníku práce. Rovněž prý vystupují na podporu důchodců a na obranu práva na stávku.

Maďarské odborové organizace lidem předložily desetibodovou petici adresovanou prezidentovi Pálu Schmittovi. Mezi požadavky jsou znovuzavedení údajně spravedlivějšího daňového systému a zlepšení situace lidí jdoucích do předčasného důchodu.

Mezi hlavní požadavky odborů patří dále mimo jiné zákaz schvalování zákonů se zpětnou působností a obnovení skutečného dialogu s představiteli zaměstnanců.

Vláda Viktora Orbána díky dvoutřetinové většině v parlamentu prosadila schválení několika zákonů se zpětnou působností. Je mezi nimi i legislativa, která nutí tisíce lidí v předčasném důchodu k návratu do práce.

V Lisabonu se sešly tisíce lidí na protest proti úsporným opatřením vlády. Podle agentury AFP jde o první velkou národní manifestaci, jíž čelí vláda Pedra Passose Coelha, která se chopila moci v červnu. Podle odborů demonstranty do hlavního města svážely z celého Portugalska desítky autobusů.

Cílem manifestace v Portugalsku je jednak protest proti „ožebračování a nespravedlnosti“, jednak ochrana zaměstnanosti, mezd, důchodů a sociálních práv, uvedli v prohlášení organizátoři lisabonské akce.

Portugalsko jako třetí země po Řecku a Irsku čerpá finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Musí však s pomocí úsporného programu snížit rozpočtový deficit, ozdravit veřejné finance a znovu nastartovat ekonomiku. Za tím účelem portugalská vláda zavedla mimo jiné drastická daňová opatření a zmrazila mzdy státním zaměstnancům.