„Před setměním se nám podařilo objevit sedm těl,“ potvrdil starosta Brumadinha Avimar de Melo Barcelos. Očekává se však, že počet mrtvých bude prudce narůstat. Událost se tak z hlediska obětí může proměnit ve vůbec nejhorší tragédii spojenou s protržením přehrady v brazilské historii. Během sobotních záchraných prací počet obětí stoupl na 34.

„Zatím se podařilo spojit pouze se třetinou ze zhruba 300 pracovníků dolu,“ řekl reportérům výkonný ředitel společnosti Vale Fabio Schvartsman. Proud bahna se podle něj přehnal kancelářemi a zasáhl také jídelnu, kde se v době oběda nacházelo velké množství lidí. Podle hasičů se však pohřešuje až 300 lidí, z toho zhruba polovinu tvoří pracovníci důlní společnosti.

Méně škodlivin, více obětí

Brazilský stát Minas Gerais se dosud vzpamatovává z protržení přehrady dolu Samarco, při němž v listopadu 2015 zahynulo 19 lidí. Z nádrže se uvolnilo 60 milionů metrů krychlových toxického odpadu a jde o největší katastrofu s dopadem na životní prostředí v brazilské historii.

Nádrž v dole Feijao, která se protrhla v pátek, obsahovala pouze zlomek tohoto množství, přibližně 12 milionů krychlových metrů odpadu. Z hlediska počtu obětí však je daleko tragičtější. „Dopad na životní prostředí by měl být menší, ale lidská tragédie je hrozná,“ řekl Schwartsman. Průzkumy z 10. ledna přitom ukázaly, že je přehrada v pořádku. Příčina neštěstí tak zatím není známa.

Úřady ani těžaři se nepoučili

Televizní záběry ukázaly obrovské množství hustého červeného bahna, které se valilo po zelených svazích a proráželo si cestu důlními kancelářemi, místními farmami i obydlenými oblastmi. Podle mluvčího hasičů Pedra Aihary se proud bahna zastavil jen těsně před místní říčkou Paraopeba, která je přítokem nejdelší brazilské řeky Sao Francisco.

„Naším hlavním cílem je rychle zjistit, kde se nacházejí pohřešovaní lidé,“ řekl Aihara televizní stanici GloboNews. Vrtulníky v pátek z bahna vyprostily několik přeživších včetně jedné ženy s dítětem, která utrpěla zlomeninu v oblasti kyčle. Byla jednou z osmi zraněných, které záchranáři přepravili do nemocnice. Brazilský prezident Jair Bolsonaro vyslal na místo tři ministry ze své vlády a v sobotu plánuje místo tragédie osobně navštívit.

Bývalá ministryně životního prostředí a kandidátka na prezidenta Marina Silva prohlásila, že se brazilské úřady ani soukromí těžaři dosud nepoučili z událostí listopadu 2015 a označil to za nepřijatelné. „Tři roky po vážném zločinu proti životnímu prostředí, které se dosud prošetřuje, aniž by byl někdo potrestán. Historie se opakuje,“ napsala na svém twitteru.