Zpráva z 18. dubna 2018 hovoří podle deníku Folha o dopadech, které by měl kolaps přehrady na okolní prostředí. Autoři studie došli k závěru, že bahno z nádrže zavalí kancelářský komplex včetně restaurace, kde při nehodě pravděpodobně zahynul největší počet lidí. Za ohrožené byly označeny i další oblasti, ve kterých minulý týden umírali lidé.

„Studie předpokládala, že pracovníky dolu upozorní na blížící se nebezpečí sirény. Z vyjádření společnosti však vyplynulo, že k vyhlášení poplachu nedošlo, protože proud z protržené přehrady sirény zničil ještě předtím, než se vůbec stihly rozeznít a dvojice pracovníků, kteří byli za vyhlášení pohotovosti zodpovědní, při neštěstí zahynula,“ píše podle agentury Reuters list.

Záchranáři ze státu Minas Gerais ve čtvrtek večer potvrdili, že se jim doposud podařilo objevit 110 obětí. Dalších 238 lidí však úřady pohřešují a pravděpodobnost, že by mohli být na živu, je téměř nulová. To z nehody dělá vůbec nejhorší důlní katastrofu v historii země.

Reportérům Reuters se nepodařilo získat vyjádření společnosti Vale, brazilský deník však cituje prohlášení podle kterého byl bezpečnostní plán „založený na hypotetické situaci“. Výkonný ředitel společnosti Fabio Schvartsman v minulosti uvedl, že všechna zařízení jsou stavěna v souladu s regulacemi a předchozí průzkumy ukázaly, že je přehrada stabilní.

První zatčení

V reakci na protržení přehrady společnost oznámila, že omezí produkci až o deset procent a utratí pět miliard brazilských realů, v přepočtu 30 miliard korun, za vyřazení dalších deseti podobných nádrží z provozu.

Brazilské soudy ve čtvrtek zmrazily společnosti aktiva v hodnotě více než 800 milionů realů (téměř 5 miliard korun) jako odškodné pro pozůstalé. Již o víkendu přitom soudy zmrazily dalších 11,8 miliardy realů (72 miliard korun) na pokrytí škod a nákladů na záchranné práce. Společnost přitom podle agentury Reuters disponovala na konci loňského třetího čtvrtletí zhruba 24 miliardami realů (147 miliardami korun).

V úterý brazilská policie zadržela v souvislosti s tragédií první pětici podezřelých. Mezi zatčenými jsou podle agentury Reuters také dva vysocí manažeři dolu, kde se přehrada nacházela, a dva inženýři, kteří pro firmu Vale pracovali. Po dalších sedmi lidech vyšetřovatelé pátrají. Ti jsou podezřelí ze zabití, falšování dokumentace a poškození životního prostředí.

Voda je kontaminovaná

Vláda brazilského prezidenta Jaira Bolsonara již začala pracovat na novém legislativním plánu, který by přispěl ke zvýšení bezpečnosti a dohledu nad licencováním výstavby přehrad. Podle Reuters by mohla být nová opatření připravená do deseti dnů.

Výkonná moc ve státě Minas Gerais nařídila ve čtvrtek předběžné testy vody v řece Paraopeba, která byla toxickým bahnem kontaminována. Výsledky jsou alarmující, „voda představuje riziko pro zdraví lidí i zvířat“, uvedli výzkumníci a varovali, že by místní neměli vodní zdroj používat k žádným účelům.

Odborníci na lidská práva z Organizace spojených národů ve středu vyzvali k důkladnému prošetření celé události. Státní zastupitelství již potvrdilo, že případ bude posuzován jako trestný čin. Schvatsman však po setkání s nejvyšším státním zástupcem uvedl, že nemá důvod si myslet, že by kdokoli z vedení společnosti měl skončit ve vězení. Firma se podle něj nyní soustředí na odškodnění rodin a jednání s federálními úřady ohledně dopadů na životní prostředí.