Za první rok navštívilo památník asi 4,5 milionu lidí. Prohlédnout si ale mohli jen nadzemní část komplexu, která je v podstatě hotová. Dostavba podzemního muzea, které mělo být původně otevřeno tento měsíc, ale zamrzla na mrtvém bodě kvůli finančním neshodám nadace, která památník provozuje, s Přístavním úřadem New Yorku a New Jersey, jenž vlastní pozemky, na kterých památník stojí.

Výkonný ředitel a předseda nadace Joseph Daniels řekl britskému listu Daily Mail, že než bude moci být muzeum otevřeno, zabere to od obnovení stavebních prací nejméně rok, což znamená, že stavba nebude téměř určitě hotová ani v roce 2014. Až se tak stane, budou moci Američané zavěsit na památník opravdu pořádnou cenovku. Nadace totiž odhaduje, že celý projekt přijde dohromady na 700 milionů dolarů. Jeho provoz bude navíc stát dalších 60 milionů ročně. Jen roční výdaje za dvě velké fontány, které budou na místech, kde stávala dvojčata, se budou podle Danielse pohybovat mezi 4,5 a 5 miliony dolarů.

Bezpečnost především

Nadace plánuje kvůli obavám z teroristického útoku vynaložit nejméně pětinu svého ročního rozpočtu, tedy asi 12 milionů dolarů, na zajištění bezpečnosti. „Faktem je, že toto je místo, které bylo už dvakrát napadeno," uvedl Daniels. Návštěvníci projdou při vstupu do památníku podobnými bezpečnostními opatřeními jako na letišti. Objekt navíc hlídají ozbrojené stráže.

Předpokládané výdaje působí starosti řadě kritiků a i mnozí příznivci památníku se obávají, že rozpočet může být bez významných státních dotací neudržitelný. Pro srovnání Správa národních parků, která má vedle péče o americké národní parky na starosti také různé historické památky, letos přispěla 8,4 miliony dolarů na provoz a údržbu Gettysburg National Military Park a 3,6 miliony na USS Arizona Memorial v Pearl Harboru. Provoz Arlingtonského národního hřbitova, ve kterém se nachází více než 14 tisíc hrobů a který každý rok navštíví více než čtyři miliony lidí, stojí ročně 45 milionů dolarů.

Miliony by mohly jít z daní

Nezdar s otevřením muzea zamával s nadačními rozpočtovými plány. Představitelé nadace předpokládali, že muzeum, které mělo být postaveno především z peněz různých státních agentur a soukromých darů, využijí jako svůj hlavní zdroj příjmů. Pokud by muzeum navštívily ročně dva miliony lidí, jak nadace očekávala, dvanáctidolarový vstupní poplatek, který se vybírá například v památníku obětem bombového útoku v Oklahoma City, by pokryl 40 procent provozních nákladů.

Další peníze by chtěla nadace získat od dárců a z prodeje upomínkových předmětů. Kromě toho také společně s několika politiky navrhla, aby třetinu provozních nákladů kryla americká veřejnost. Kongres ale zatím váhá. Návrh předložený havajským senátorem Senielem Inouyem, podle kterého by měla vláda přispívat Správě národních parků dvacet milionů dolarů ročně, narazil na odpor v osobě oklahomského senátora Toma Coburna, který podotýká, že federální vláda již dříve uvolnila na projekt památníku 300 milionů dolarů.

Vedoucí pracovník Správy národních parků při slyšení v kongresu uvedl, že uvolnit dvacet milionů dolarů si úřad nemůže dovolit. Údajně jde o vyšší částku, než kolik činí roční příspěvek téměř všem 397 památkám, které má na starosti.