Kauza Gorila otřásla slovenskou veřejností v prosinci 2011, když někdo na internetu zveřejnil kompletní spis o vyšetřování korupce kolem finanční skupiny Penta, jež měla ovlivňovat vrcholné slovenské politiky. Podle spisu se měl šéf Penty Jaroslav Haščák v jednom z bratislavských bytů setkávat se zástupci stran SDKÚ, Směr i SMK.

Spis tvořily přepisy odposlechů bytu Slovenskou informační službou (SIS), o jejich pravosti ale panovaly pochybnosti. A to zejména z důvodu absence samotných autentických nahrávek.

Penta v reakci na údajný nález USB klíče s nahrávkami zopakovala své stanovisko, že vyšetřovatelé dosud nepotvrdili, že by před lety došlo ke korupčnímu chování.

„Nevidíme žádný důvod, proč bychom měli komentovat drby o údajných nahrávkách nelegálních odposlechů a zapojovat se tak do zpravodajských her a konspirací,“ řekl slovenskému deníku Sme mluvčí Penty Gabriel Tóth.

Jak připomíná deník Sme, kauza Gorilla se týká i bývalého ministra hospodářství Jirko Malchárka, který se k existenci nahrávek odmítl vyjádřit. „Nezajímá mě to,“ řekl Malchárek listu. Podle Denníku N nebude zřejmě možné použít nalezené nahrávky jako zákonný důkaz, mohou ale posloužit jako další zdroj informací pro stále probíhající vyšetřování.

Kočner je ve slovenském Leopoldově držen od konce června ve vazbě v souvislosti s případem, v němž je obviněn z falšování směnek v hodnotě přibližně 70 milionů eur, tj. asi 1,8 miliardy korun. Podle nepotvrzených informací slovenských médií si také objednal vraždu slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka spáchanou letos v únoru.

Penta Investments je vlastníkem vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává regionální Deníky a Deník.cz