Se směřováním své vlasti je nespokojeno 89 procent voličů v Řecku, 82 procent ve Francii, 79 procent v Itálii a 62 procent v Německu. Tato nelibost vytváří podhoubí pro pravicově populistické strany, uvedl ředitel výzkumné organizace ORB International Johnny Heald. Tato organizace dělala průzkum v Británii.

Počet příznivců vystoupení z EU se ale zvýšil jen mírně, a to z 33 na 36 procent. Tento údaj je výsledkem dotazování v 15 evropských zemích včetně Británie. V Německu, Francii a Belgii podíl přívrženců odchodu z EU proti loňsku klesl, zvýšil se naopak ve Finsku a Řecku. Ve Finsku stoupl z 29 na 40 procent, v Řecku z 38 na 46 procent.

Přečtěte si: Francii roku 2017 čekají staré problémy a posílení krajní pravice

Napříč Evropou by 60 procent respondentů uvítalo, kdyby v jejich zemích bylo méně migrantů a uprchlíků. V Řecku mělo tento názor 86 procent oslovených, v Itálii 75 procent a v Německu 64 procent.

Příští rok se konají volby v Německu a ve Francii, možná ale budou vyhlášeny i v Itálii. Po takzvaném brexitu a po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem proto nálady ve společnosti před volbami v klíčových evropských zemích pozorně sledují také investoři, poznamenala agentura Reuters.

Průzkum na vzorku 14.969 lidí se uskutečnil prostřednictvím internetu v období mezi 25. listopadem a 7. prosincem.

Čtěte také: Svátky byly plné neklidu a smrti: poslední let Alexandrovců, dozvuky Berlína