Vyplývá to z každoročního průzkumu Světového ekonomického fóra (WEF), jehož výsledky dnes fórum zveřejnilo na svých webových stránkách.

Ve středu celkové tabulky

Česká republika klesla v žebříčku 134 zemí z 69. na 74. místo a stále lehce zaostává za Slovenskem, které kleslo z 64. na 68. místo. Obě země se pohybují ve středu tabulky společně s Japonskem, Rumunskem, Venezuelou nebo Vietnamem.

Podle WEF se mají ženy lépe například v Rusku, v Číně nebo v Kazachstánu. Česko a Slovensko pokračují v mírném sestupu, který je zapříčiněn hlavně tím, že v žebříčku postoupily jiné státy. Hodnotící index obou zemí se stále lehce zlepšuje. Oba státy jsou málo hodnoceny především kvůli zastoupení žen v politice a ve vedoucích funkcích, které je oproti skandinávským státům až pětkrát nižší. Tradičně dobře jsou na tom ženy v ČR a SR v oblasti vzdělání a dostupnosti zdravotní péče. V oblasti pracovních příležitostí a ekonomické participace patří obě země spíše k průměru.

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb za poslední rok žádné zhoršení postavení žen v ČR nezpozoroval. „Situace není ideální, ale že by se to nějak zhoršovalo, to nepozoruji,“ řekl ČTK Kocáb. „V tomto množství 134 zemí se (v případě zhoršení postavení Česka) může jednat o statistickou chybu,“ konstatoval.

Podle Kocába zaměstnavatelé ve státním i soukromém sektoru ženám a mužům měří stejným metrem. „Kde zjevně pokulháváme, a možná že se to odráží právě v tomto hodnocení, jsou ženy v politice a rozhodovacích pozicích,“ prohlásil.

Skokanem je Paraguay

Island vystřídal na prvním místě Norsko, které kleslo na třetí příčku. Dále se v první pětici stejně jako minulý rok udrželo Finsko, Švédsko a Nový Zéland. Situace se moc nezměnila ani na konci žebříčku, kde zůstává Saudská Arábie, Benin, Pákistán, Čad a Jemen, který je státem s největšími rozdíly mezi pohlavími již od roku 2006, kdy se průzkum poprvé uskutečnil. Výrazného zlepšení oproti minulému roku dosáhly africké státy Lesotho a Jihoafrická republika, která se letos probojovaly do první desítky. Největším „skokanem“ je Paraguay, který poskočil o rekordních 36 míst na 66. místo.

WEF vydává své hodnocení od roku 2006. Počet hodnocených států se rozrostl z tehdejších 115 na nynějších 134 a v současné době představuje 93 procent světové populace. Žebříček byl sestaven na základě čtyř kritérií – pracovních příležitostí a ekonomické participace, přístupu ke vzdělání, zastoupení v politice a dostupnosti zdravotní péče. Většina dat se shromažďuje z veřejně dostupných mezinárodních zdrojů.

Manželství a mateřství

„Ze 115 zemí, které monitorujeme od roku 2006 se jich více než dvě třetiny zlepšují, což může znamenat, že celý svět postupuje k větší rovnosti mezi muži a ženami,“ uvedl jeden z tvůrců studie Ricardo Hausmann. „Zjistili jsme, že státy obvykle postoupí v žebříčku, když naleznou způsob, jak skloubit manželství a mateřství se zapojením žen do ekonomického procesu,“ dodal Hausmann.

Právě v tomto ohledu má i podle Kocába Česko ještě značné rezervy. Pomoci zaměstnaným matkám by podle něj mohl například takzvaný prorodinný balíček, který počítá se zavedením týdenní otcovské dovolené, vzájemné rodičovské výpomoci při hlídání dětí a firemních školek. Připravil jej bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), předložil jej jako poslanecký návrh společně s Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL). Vláda balíček odmítla, podle ní by jeho zavedení příliš zatížilo rozpočet. Vládní stanovisko však není pro osud předlohy konečné; rozhodne o ní sněmovna možná ještě na své říjnové schůzi.