"Byl to útok. Domníváme se, že ho podnikl někdo ze zahraničí," řekl šéf statistického úřadu David Kalisch australské rozhlasové stanici ABC. "Žádná data z 2,3 milionu formulářů, které již byly vyplněny, ukradena nebyla. Má je statistický úřad. Nikdo jiný je nemá," dodal Kalisch.
Ministr Michael McCormack, který je za sčítání odpovědný, nicméně popřel, že by se jednalo o pirátský útok. Podle něj "došlo k záměrnému přetížení příslušné webové stránky". "Nebyl to žádný útok, nezpůsobili to hackeři. Spíš šlo o pokus zmařit shromažďování dat při sčítání," prohlásil McCormack. Opozice vyzvala ministra k rezignaci.
Sčítání lidu se v Austrálii provádí každých pět let a statistický úřad z něj získává informace o příjmech, náboženském vyznání, etnickém původu a dalších údajích 24 milionů Australanů.
Letošní sčítání provázely od počátku spory. Někteří nezávislí senátoři řekli, že ho navzdory hrozbě pokuty budou bojkotovat, protože Australané při sčítání poprvé musí uvést svou totožnost. Podle kritiků jde o nemístný zásah do soukromí občanů. Kritici poukazovali také na bezpečnostní rizika rozhodnutí vlády uskutečnit sčítání po internetu a ponechat data uložená po dobu čtyř let. Po chaosu z dnešní noci prohlásili, že zhroucení systému jejich bezpečnostní obavy potvrdilo.
Zastánci internetového sčítání lidu naopak argumentovali tím, že statistický úřad doposud vždy dokázal uchránit své stránky před hackery a že takovéto sčítání ušetří odhadem 100 milionů australských dolarů (1,87 miliardy Kč).