Jen další výstřelek miliardáře, který je dalším příkladem extrémního a riskantního turistického průmyslu a skončí špatně. Tak někteří lidé pohlíží na první komerční vesmírný let firmy Virgin Galactic.

Majitel společnosti Richard Branson chtěl turisty do vesmíru dopravit už v roce 2013, do roku 2021 čekal na souhlas americké federální vlády. Let odkládal údajně kvůli modernizaci kosmických raketoplánů SpaceShipTwo. Mise Galactic 01 se šestičlennou posádkou astronautů a vědců se má nakonec usutečnit letos ve čtvrtek 29. června. Cílem hodinu a půl trvajícího letu je výzkum mikrogravitace na kognitivní výkon.

Propagační video k prvnímu komerčnímu letu:

| Video: Youtube

Výlet za deset milionů

V srpnu plánuje společnost začít prodávat letenky na další, plně komerční vesmírnou misi Galactic 02. Pořadník čítá už 800 platících zákazníků, firma proto hodlá zavést pravidelnou měsíční linku. Na začátku si zájemci mohli letenku koupit za 200 tisíc dolarů, teď už stojí 450 tisíc dolarů, tedy v přepočtu téměř deset milionů korun. 

Branson není ve vesmírném průmyslu nováčkem. Za více než dvě desetiletí už organizoval několik kosmických letů. V minulosti byly vyhrazeny jen pro astronauty a lidi s leteckými zkušenostmi.

Současně má na krku i několik problémů. Termíny letů byly například v minulosti několikrát zpožděny kvůli počasí či technickým nesnázím.

Seznamte se s posádkou:

| Video: Youtube

Problémové lety

V listopadu 2014 dokonce podle portálu Business Insider zemřel během zkušebního letu prototypu SpaceShip Two jeden člen posádky. Explodovala nad Mohavskou pouští. Generální ředitel Virgin Galactic Michael Colglazier je přesto optimistický. „Výzkumné mise naší společnosti zahájí novou éru opakovatelného a spolehlivého přístupu do vesmíru,“ uvedl.

V případě úspěchu by lety od Virgin Galactic mohly být konkurencí pro další vesmírné společnosti vlastněné miliardáři, jako je SpaceX Elona Muska nebo Blue Origin Jeffa Bezose.

Jen pár dní po tragédii

Zveřejnění plánovaného letu a propagačního videa na účtu Pubity na sociálních sítích vyvolalo u některých lidí pobouření. „Nechci, aby mě hledali ve vesmíru s ubývající hladinou kyslíku,“ napsal podle deníku New York Post jeden. Informace totiž přicházejí jen pár dní poté, co americká pobřežní stráž oznámila, že na dně Atlantského oceánu byly nalezeny trosky z ponorky Titan, v níž se pětičlenná posádka snažila dostat k vraku Titaniku. Všichni členové zemřeli při implozi neboli zhroucení plavidla.

Většina komentujících si proto myslí, že i let do vzduchoprázdna je jen drahý způsob, jak zemřít. Někteří naopak zdůrazňují, že cesta do vesmíru je jednodušší než výlet k Titaniku.