Jde o novou kapitolu ve vztahu Spojeného království s komunistickým státem. Charlesova návštěva nabízí příležitost oběma zemím vytvořit užší vazby, píše BBC. Již v roce 2016 navštívil komunistický stát tehdejší britský ministr zahraničí Philip Anthony Hammond.

Britská královna Alžběta II.
Královna Alžběta překvapila. Poprvé přidala vlastní příspěvek na Instagram

Princ z Walesu a vévodkyně Camilla pristáli letadlem britských vzdušných sil na Mezinárodním letišti Josého Martího v Havaně. Privítala je náměstkyně kubánskeho ministra zahraničních věcí Ana Teresita Gonzálezová.

Po příletu do Havany navštívil pár památník kubánského spisovatele a národního hrdiny Josého Martího, kde položil věnec. Památník leží blízko sídla kubánské vlády, na kterém je portrét dalšího revolučního hrdiny Ernesta Che Guevary.

Setkání s prezidentem 

Během pondělí se má princ Charles setkat s kubánským prezidentem Miguelem Díazem-Canelem na oficiální večeři. Oba muži se potkali už loni v listopadu v Londýně. Díaz-Canel vystřídal loni v dubnu v úřadu Raúla Castra, jehož bratr Fidel vládl Kubě více než čtyřicet let. Schůzka s Raúlem Castrem na programu podle BBC není.

K princi Charlesovi se v týdnu během návštěvy připojí i britský ministr Tariq Ahmad, který zastupuje vládu Theresy Mayové. Podle BBC je přítomnost Ahmada důkazem toho, že Británie považuje čtyřdenní návštěvu země za velmi důležitou. 

Princ bude mít rovněž na programu návštěvy historických památek, biofarmy, biomedicínské výzkumné centrum či setkání s místními podnikateli. V plánu však nemá setkání s lidskoprávní aktivisty ani disidenty. Už dříve jej kvůli cestě na Kubu někteří američtí poslanci kritizovali. Návštěva se uskutečňuje na pozadí eskalujícího napětí mezi Kubou a Spojenými státy, kterých je Británie klíčovým spojencem. 

Americký senátor Rick Scott jej kupříkladu vyzval, aby se jel podívat spíše na Floridu, kde žije početná komunita Kubánců. „Zvu Vás na Floridu, abyste zjistil o krutostech, útlaku a bídě, kterou kubánský režim způsobil svým lidem,“ napsal Scott v dopise.

Obyvatelé Venezuely vyrazili do ulic na protest proti prezidentu Madurovi
Venezuelský generál uprchl do Kolumbie. Madurova vláda je neschopná, řekl

Odpověď na sebe však nenechala dlouho čekat. "Stejně jako i mnohé další země věříme, že nejlepší způsob, jak propagovat lidská prává a povzbudit Kubu k úplnému respektování základních svobod, je právě prostřednictvím diplomacie, jejíž příkladem je i tato návštěva," opáčil britský ministr pro Evropu a Ameriku Alan Duncan. 

Turné po Karibiku

Vztahy Kuby se Spojenými státy jsou totiž od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do úřadu opět na bodu mrazu, USA v poslední době kritizují kubánskou vládu především za pronásledování opozice a za její podporu autoritářskému prezidentovi Venezuely Nicolási Madurovi. V minulosti se vztahy USA a Kuby výrazně posunuly v roce 2015 za vlády prezidenta Baracka Obamy, kdy obě země po více než padesáti letech obnovily diplomatické styky.

Královský pár je na turné po Karibiku, kde zavítá do různých lokalit. Z Kuby zamíří na Kajmanské ostrovy. 

Oficiální portrét ze křtu prince Louise
Britská královská rodina zveřejnila oficiální snímky ze křtu prince Louise