Až doposud byla možnost potratu k dispozici pouze tehdy, když žena otěhotněla po znásilnění, popřípadě byl ohrožen její život. Pro návrh zákona hlasovalo 129 poslanců. Dalších 125 se vyjádřilo proti a jeden se zdržel hlasování.

Nyní návrh míří do Senátu, který o něm rozhodne v září. Pokud projde i zde, přelomové novince již v Argentině nebude stát v cestě nic. Dokonce i prezident země Mauricio Macri, jenž je názorově silně proti, se nechal slyšet, že v případě schválení zákon sám vetovat nebude.

Jen tři hodiny před konečným hlasováním se zdálo, že odpůrci přerušeného těhotenství jsou ve většině. Poté jeden z členů, zákonodárce Sergio Ziliotto, prohlásil na Twitteru, že spolu s dalšími dvěma kolegy mění stanovisko a bude hlasovat pro.

Před budovou sněmovny se během jednání shromáždili lidé, kteří demonstrovali za legalizaci. Jakmile byl oznámen výsledek, začali slavit. Mezi těmi, kteří se připojili k všeobecnému optimismu, byl i generální tajemník organizace Amnesty International Salil Shetty.

Aktivistky i aktivisté, kteří si potraty coby svobodnou volbu přejí, vydali prohlášení, že budou za tuto možnost energicky bojovat i nadále. Stále totiž není jisté, zda návrh zákona Senátem skutečně projde.

Odpůrci, mezi nimi i Horacio Goicoechea z Občanské unie radikálů, reagují, že nehodlají „stavět zákon na nevinné krvi“. Druhá strana pak tvrdí, že interrupce je otázkou veřejného zdraví.