Rusko uzavřelo s Francií kontrakt na dvě lodě třídy Mistral, ale zda je Paříž skutečně Moskvě předá, se kvůli krizi na Ukrajině rozhodne až koncem října.

Vladivostok podnikl na moři již druhou sérii zkoušek. V září se na něm cvičila první skupina 200 ruských námořníků.

Loď Vladivostok je téměř připravena na předání Rusku, podle původních plánů by se tak mělo stát 1. listopadu. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard Kč) podepsala Francie s Ruskem v roce 2011. Součástí dohody je, že Rusko získá dvě moderní výsadková plavidla včetně navigačních systémů a technologického vybavení.

Nejisté předání

Předání lodí Rusku ale není jisté. Počátkem září francouzský prezident François Hollande oznámil, že kontrakt odkládá kvůli ruskému počínání během ukrajinské krize. O osudu obchodu, kvůli němuž Paříž čelila v EU i ze strany Spojených států silné kritice, má být rozhodnuto koncem října. Vše prý bude záviset na tom, zda vydrží příměří na východě Ukrajiny a nakolik pokročí politické urovnání konfliktu.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin se již dříve nechal slyšet, že Rusko se bez francouzských lodí dokáže obejít a že námořnictvo by naopak mohlo získat plavidla ruské výroby.