Začátkem příštího roku by se Kim měl sejít také s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, píše agentura AP.

„Nyní, založeno na pevné vzájemně důvěře, Jižní a Severní Korea a Spojené státy dokončí společně denuklearizaci a dosáhnou příměří na Korejském poloostrově,“ řekl Mun Če-in. „Tato příležitost přišla jako zázrak. Je to něco, co bychom si neměli nechat ujít,“ dodal během svého projevu v parlamentu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při prohlídce raketového zařízení
Aktivita v jaderných zařízeních. KLDR se chystá na mezinárodní inspekci

Pokud Kim, který reprezentuje třetí generaci vládnoucího rodu Kimů, do Soulu skutečně pojede, bude to vůbec poprvé, co severokorejský vůdce vstoupí na území Jižní Koreje od roku 1953. Země jsou od té doby technicky stále ve válečném stavu. Mír nikdy podepsán nebyl.

Vyhlídky na druhý summit Kima s Trumpem se zlepšily po návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, který letos v říjnu navštívil KLDR již počtvrté.  

Strážní věže na hranici mezi KLDR a Jižní Koreou
KLDR a Jižní Korea začaly odstraňovat miny z pohraničí. Území vyčistí za 20 dní

Prezidenti obou Korejí se naposledy setkali na summitu v Pchjongjangu letos v září, kdy se shodli na konkrétních krocích vedoucí k jadernému odzbrojení severokorejského poloostrova, podepsali také vojenskou dohodu, která by měla předcházet ozbrojeným střetům. Celkem se spolu sešli již třikrát, předchozí dvě setkání se konala v demilitarizovaném pásmu.

Syn uprchlíků z KLDR

K liberálnímu Mun Če-inovi, který zastává úřad prezidenta od loňského května, jsou ale skeptické konzervativní kruhy v Jižní Koreji a USA. Nevěří totiž, že Kim se chce jaderných zbraní skutečně vzdát, podle nich chce jenom získat čas, aby svůj jaderný arzenál mohl vylepšit. Mun Če-in je synem severokorejských uprchlíků a dialog s Pchjongjangem je prioritou jeho zahraniční politiky.

Faktem ale je, že KLDR s okázalým testováním raket tento rok přestala. Obě Koreje také vytvořily ve 40kilometrovém pásmu podél společné hranice bezletovou zónu a demilitarizované pásmo. Bezletová zóna byla klíčovým požadavkem Washingtonu, který pro změnu pozastavil každoroční rozsáhlá vojenská cvičení se Soulem.

Kim Čong Un
Navzdory sankcím. Kim Čong-un nakoupil luxusní zboží za čtyři miliardy dolarů