První stupeň se na plošinu na hladině moře trefil, "ale vypadá to na tvrdé přistání", uvedla firma. Primární úkol tak prý nadále zůstává jen na papíře a SpaceX na vůbec první úspěšný manévr svého druhu nadále čeká. Šlo přitom o čtvrtý pokus o bezproblémový návrat prvního stupně rakety na námořní plošinu.

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na twitteru vysvětlil, že rychlost při přistání byla v pořádku, ale jedna z přistávacích podpěr se náležitě nezafixovala, takže se zlomila a raketa neudržela stabilní polohu. Musk poznamenal, že je mnohem obtížnější přistávat na námořní plošině než na pevnině, protože plošina je malá a navíc pohyblivá. Plovoucí přistávací platforma má rozměry přibližně 90 a 50 metrů a v době přistání byla v neklidných vodách asi 320 kilometrů západně od San Diega.

Raketa dnes vynesla do vesmíru satelit Jason 3 amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Družice byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu, odkud má sledovat změny klimatu na základě měření hladin oceánů.

Firma SpaceX v prosinci slavila úspěch, když první stupeň jejího raketového nosiče přistál na pevnině nedaleko místa startu. Úspěšné dosednutí na plošině v Tichém oceánu by však bylo premiérou.

Společnost si od zachování prvního stupně raketového nosiče slibuje jeho opětovné využití při dalších startech, což přinese značnou finanční úsporu. SpaceX navíc očekává, že díky úspěchu s kosmickými experimenty rozšíří spolupráci s NASA, která si lety do kosmu objednává.