Maxim Borodin zemřel v nemocnici v neděli ráno. Bylo to tři dny poté, co ho našli sousedé v bezvědomí pod balkonem jeho bytu v Jekatěrinburgu, zhhruba tisíc kilometrů východně od Moskvy. Den před osudným pádem sdělil Borodin při telefonickém hovoru svému kamarádovi Vjačeslavovi Baškovovi, že za dveřmi jeho bytu jsou muži v maskáčích a jeden z nich má zbraň. Později mu však prý volal znovu a uklidňoval ho, že to bylo "jenom cvičení". Informuje o tom list The Times.

Ilustrační foto.
OPCW zahájila mimořádné rozhovory za zavřenými dveřmi o chemickém útoku v Sýrii

Baškov napsal v neděli 15. dubna na svůj Facebook, že s ním Borodin mluvil naposledy ve středu 11. dubna a říkal, že jeho dům je obklopen "bezpečnostními silami" oblečenými v maskáčích a se zakrytými tvářemi. Podle Baškova byl novinář znepokojený, ale nebyl hysterický ani opilý. Borodin mu údajně řekl, že se jeho byt zřejmě chystají prověřit a čekají na soudní příkaz, proto ho požádal, aby mu pomohl sehnat právníka. O hodinu později však volal opět a oznamoval, že se zmýlil a že šlo jen o nějaké cvičení bezpečnostních sil.

Podle ruské policie byl Borodinův byt zamčený zevnitř a nic nenasvědčuje cizímu zavinění. Tomu však nevěří lidé, kteří byli s Borodinem v kontaktu, například Polina Rumjancevová, šéfredaktorka titulu Nový den, pro který Borodin pracoval. Sebevraždu zpochybňují i členové jeho rodiny. 

Donald Trump svolil k útoku na Sýrii.
Trump chce své jednotky ze Sýrie stáhnout, navzdory Macronovu prohlášení

Borodin měl údajně psát pro Nový den o žoldnéřské skupině, kterou do Sýrie vyslala soukromá vojenská firma Wagner Group. Tato firma je spojována se jménem podnikatele Jevgenije Prigožina, který má blízko k prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Právě Prigožin, bývalý podplukovník ruské vojenské zpravodajské služby GRU, měl do Sýrie vyslat tisíce žoldáků. Kromě toho čelí ve Spojených státech obvinění, že založil "trolí farmu" (jinými slovy financoval internetové trolly), jež zkoušela ovlivnit americké prezidentské volby. Prigožinova žoldácká skupina navíc měla ještě před svým syrským angažmá operovat na Krymu v době, kdy se rozhodovalo o jeho připojení k Ruské federaci, a později také na východní Ukrajině

Ve svých předchozích textech se zabitý novinář věnoval mimo jiné případům ruských žoldnéřů, kteří v boji se syrskými povstalci padli. Rusko stojí v syrské občanské válce na straně režimu Bašára Asada, syrské povstalce podporují Spojené státy.

Podle Borodinových textů zahynulo při náletech, kterými USA 7. února odráželi útok syrských provládních sil na své kurdské a arabské spojence, víc než 200 ruských žoldnéřů. Oficiálně jsou žoldnéři v Rusku zakázáni, napsal server Tagesspiegel.

Rada bezpečnosti OSN.
Západní spojenci chtějí předložit Radě bezpečnosti novou rezoluci o Sýrii