Virus byl nalezen v populaci mrchožravého ptáka chaluhy subantarktické na Ptačím ostrově, který je součástí britského zámořského území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy. Tito stěhovaví ptáci jej s sebou podle vědců pravděpodobně přinesli z Jižní Ameriky, kde je ptačí chřipka velmi rozšířená a jen v Chile a Peru již zabila odhadem 500 tisíc mořských ptáků a 20 tisíc lachtanů.

Ptačí ostrov není součástí pevninské Antarktidy, ale leží asi 1700 kilometrů východně od jižního cípu Jižní Ameriky a od Antarktidy je vzdálený asi 1400 kilometrů. Vědci virus ptačí chřipky našli v těle uhynulých ptáků, k testování je přivedla neobjasněná úmrtnost ptáků, napsali ve zprávě o svém zkoumání na stránkách britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS).

Kočky v Polsku decimuje virus ptačí chřipky, obrovské počty úmrtí hlásí také Kypr. Ilustrační snímek
Kočky v Polsku zabíjí záhadný virus. Veterináři v Česku radí hlídat krmení

Po potvrzení nálezu vědci „pozastavili většinu terénních prací zahrnujících manipulaci se zvířaty. Nadále pokračují opatření biologické bezpečnosti, včetně zvýšeného čištění oděvů a polního vybavení a pozorování oblastí s vysokou hustotou volně žijících zvířat,“ uvedli vědci z BAS. Dodali, že na ostrově dlouhodobě pozorují několik druhů albatrosů a tučňáků a Ptačí ostrov patří k nejpodrobněji sledovaným oblastem, což přispěje k mapování změn.

Šíření ptačí chřipky by mohlo vést ke „katastrofálnímu selhání rozmnožování“ v regionu, což by mělo „devastující dopad na mnoho druhů volně žijících živočichů“, uvedla Meagan Dewarová, předsedkyně Antarctic Wildlife Health Network, která byla hlavní autorkou zprávy BAS.

Odbornice na ptačí chřipku Michelle Willeová v reakci na nález viru na síti X napsala „zdrcující zprávy“ a přidala fotografii chaluhy.