Nahrávky ptacího rekordnama byly pořízeny v horách severní Amazonie. Výzkumníci uvedli, že amplituda, kterou naměřili, byla třikrát vyšší než zpěv kotingy křiklavé, dalšího amazonského druhu. Ten byl dosud považován za nejhlasitější. 

Kačer Trevor
Jediný svého druhu. Zemřel "nejosamělejší" kačer na světě, žil v louži

Pro srovnání, koncert skupiny Deep Purple z roku 1972, který byl poprvé zapsán do Guinessovy knihy rekordů, dosáhl v londýnském Rainbow Theatre hranice 117 decibelů. Během koncertu tehdy upadli tři fanoušci do bezvědomí. 

Podle vědců jde o "namlouvací" zpěv, jímž samci lákají samičky. Zabývají se nyní otázkou, jak je možné, že mohou být samice dlouhodobě v blízkosti samců, aniž by to jejich sluch poškodilo. Riziková hlasitost pro člověka se pohybuje kolem 120 decibelů. 

Zdroj: Youtube

Biolog Jeff Podos z University of Massachusetts, který tento druh v Brazílii studoval, uvedl, že je možné, že samice riskují svůl sluch kvůli nalezení potenciálního ideálního partnera. 

Předvádí se před samicemi

„Měli jsme to štěstí vidět námluvy samců a samic. Zjistili jsme, že v přítomnosti samic samci zpívají mnohem hlasitěji a nejen to. Na konci svého zpěvu se pak dramaticky otočili a poslední závěrečnou notu namířili přímo na samičky," uvedl Podos.

Vědci v rámci svého výzkumu rovněž studovali predispozice těchto malých tvorů. Zkoumali jejich dýchací svalstvo, velikost hlavy, zobáku i například tvar hrdla a jejich vliv na celkovou hlasitost zpěvu. To je podle nich téma, které dosud nebylo podrobně zkoumáno. 

Klokan Roger
Zemřel nejznámější klokan na světě. Kulturista Roger se dožil 12 let

"Nevíme, jak se malým zvířatům podaří být tak hlasití. Jsme opravdu v raných stádiích výzkumu této biologické rozmanitosti,“ dodal.

Zvonovci váží jen 250 gramů, ale i přes jejich malou velikost je jejich zpěv mnohem silnější než zvuk, která vydávají jiná zvířata. Do rekordmanů celé zvířecí říše však mají daleko. Těmi jsou vorvani, kteří produkují zvuky, které dosahují hlasitosti až 230 decibelů.