Podle televize se soud rozhodl pětici podmínečně propustit, a to do doby, než rozhodne, jestli uplatní evropský zatýkací rozkaz. Podle prokuratury by skupina obviněných měla před soudem opět stanout za patnáct dní. Zemi nesmí opustit bez povolení a úřadům jsou povinni poskytnout podrobnosti o svém ubytování.

Kromě Puigdemonta jsou na seznamu evropského zatykače bývalá katalánská ministryně zemědělství Meritxell Serretová, bývalý ministr zdravotnictví Antoni Comín, bývalý ministr kultury Lluís Puig a bývalá ministryně školství Clara Ponsatíová. Tito všichni se v neděli za doprovodu svých právníků vydali belgické policii. Následně byli deset hodin vyslýcháni.

Podle serveru BBC chtěl Puigdemont svým vydáním se "ukázat, že nehodlá unikat soudnímu procesu, ale obhajovat se ve spravedlivém a nezaujatém procesu, který je možný v Belgii, ale velmi nepravděpodobný ve Španělsku".

Belgie musí nanejvýš do šedesáti dnů rozhodnout, zda je vrátí do Španělska. Pokud se obvinění neodvolají, mohlo by to podle serveru BBC být i dříve.

V neděli proti zadržení pětice obviněných a také dalších aktivistů španělskými autoritami protestovali lidé v několika katalánských městech. Protestující polepili náměstí plakáty zobrazujícími zadržené jako politické vězně.

Puigdemont a ostatní politici jsou už od minulého týdne v Belgii, kam odjeli poté, co je centrální španělská vláda z Madridu sesadila kvůli jednostrannému vyhlášení nezávislosti z Katalánska. Španělsko na ně vydalo evropský zatýkací rozkaz. V rodné zemi jsou stíháni za vzpouru, podněcování ke vzpouře a zneužití veřejných fondů.

Deklarace nezávislosti následovala po říjnovém referendu, které ale vláda v Madridu považuje za nezákonné.