Španělský soud se rozhodl ještě tento týden předvolat sesazeného katalánského vůdce Carlese Puigdemonta. Prokurátor jej společně s dalšími členy katalánské vlády viní ze vzpoury, navádění k rozvratu a zneužití veřejných prostředků. Bývalému katalánskému premiérovi hrozí až 30 let vězení. Soud se má sejít už ve dnech 2.a 3. listopadu. Informovala o tom agentura AFP.

Puigdemont po vyhlášení nezávislosti Katalánska minulý pátek uprchl před španělskými úřady do Bruselu, ale nepožádal v Belgii o politický azyl. Podle svých slov si Brusel vybral jako své útočiště proto, že jde o srdce Evropy a jeho problém se údajně celé Evropy týká. 

Carles Puigdemont
Uprchlý Puigdemont: V Belgii nebudu žádat o azyl

Katalánský parlament vyhlásil v pátek nezávislost. Z jeho 135 členů pro rezoluci hlasovalo jen 70. Ještě předtím totiž 50 poslanců tří opozičních stran (lidovců, socialistů a Ciutudans) opustilo sál, aby dali najevo, že s hlasováním nesouhlasí. Španělský ústavní soud dnes tuto deklaraci zrušil. 

Španělský premiér Mariano Rajoy v pátek večer po zasedání vlády oznámil sesazení katalánské vlády a uspořádání předčasných voleb na prosinec. Puigdemont dnes oznámil, že podporuje nové volby, které se uskuteční 21. prosince. Podle něj se španělská vláda rozhodla problém řešit nelegitimní cestou, když sáhla po článku 155 španělské ústavy, který ji opravňuje k rozpuštění parlamentu a vyhlášení nových voleb. 

Katalánský předseda regionální vlády Carles Puigdemont
Sesazený katalánský premiér Puigdemont je v Belgii. Kontaktoval právníka

Na dotaz, kdy se vrátí do své domoviny, Puigdemont uvedl, že se vrátí okamžitě, "jakmile mu bude garantován férový proces". Své práce a zodpovědnosti se prý ale nevzdává.

Spolu s Puigdemontem do Bruselu odjeli Meritxell Serretová, ministryně zemědělství, Antoni Comín, ministr zdravotnictví, Dolors Bassa, ministryně práce, Meritxell Borrás, vládní ministryně a Joaquim Forn, ministr vnitra.