V pětaosmdesátistránkovém odvolání, citovaném španělskými médii, popírá Puigdemont oba trestné činy a prohlašuje, že v den konání referenda, tedy 1. října loňského roku, nedošlo k "žádnému násilí", což je zásadní předpoklad pro obvinění ze vzpoury. Informuje o tom agentura DPA.

Odvolán bylo podáno také jménem dvou dalších bývalých katalánských ministrů, Clary Ponsatíové a Lluise Puiga, kteří podobně jako bývalý katalánský premiér uprchli po referendu ze Španělska.

Carles Puigdemont
Nikdy se nevzdáme, prohlásil vězněný katalánský expremiér Puigdemont

Připravil je Puigdemontův obhájce Jaume Alonso Cuevillas, který v něm argumentuje, že pokud někteří občané zašli ve svých protestech "dál než k pasivnímu odporu", šlo o "izolované" případy, za něž zodpovídají pouze dotyční zúčastnění. Tvrdí také, že v trestním řízení vedeném proti zmíněným třem politikům došlo k několika prohřeškům proti procedurálnímu postupu, včetně toho, že jim nebylo dovoleno bránit se dřív než od 23. března, kdy proti nim byla vznesena obžaloba.

Puigdemonta zadrželi před víc než týdnem v Německu, když se vracel z Finska do Belgie, na základě evropského zatykače, který na něj vydal španělský soud. Zatím není zřejmé, zda a kdy požádá španělský státní zástupce o jeho vydání do Španělska.

Bývalá katalánská ministryně školství Ponsatíová se minulý týden sama vydala skotské policii v Edinburghu. 

Pokud budou obvinění odsouzeni za vzpouru, hrozí jim až třicet let vězení.

Claru Ponsatíovou přišla podpořit na policii řada skotských příznivců
Katalánská exministryně se vydala skotské policii, propustili ji na kauci