Zní to trochu jako zápletka filmu od Disneyho. Pumu, kterou od jejích druhů odřízly rušné dálnice, si oblíbí tisíce lidí a společně spojí síly, aby ji dostali domů. Reálný příběh je o něco smutnějším, ale o to působivějším příkladem lidské snahy o ochranu divokých zvířat v blízkosti rušných měst. V neděli ho připomněl web americké CNN.

Puma americká. Ilustrační snímek
Devítiletou dívku při hře na schovávanou napadla puma. Dítěti zohavila tvář

Vše začalo v roce 2012, kdy si vědci v okolí Griffith Parku v Los Angeles poprvé všimli osamělé mladé šelmy. Samec pumy americké dostal označení P-22 a krátce nato se stal jakýmsi ambasadorem městské přírody v LA. Několikrát se dostal na titulní strany novin a stal se zvířecí celebritou mezi místními, kteří ho občas zahlédli, jak se potuluje po okolí.

Puma P-22
Samec pumy americké P-22 (P jako puma, 22 je pořadí mezi sledovanými zvířaty) byl nejznámější pumou v USA. Pobýval na východní straně pohoří Santa Monica v Kalifornii. Místní mu brzy začali přezdívat hollywoodská kočka. V roce 2015 pokryl titulní strany novin, když se usadil před domem ve čtvrti Los Feliz a odmítal odejít. V roce 2016 byl pak podezřelý ze zabití koaly v místní zoo. Dožil se 12 let.

Více než deset let žil P-22 na extrémně malém prostoru, kam se podle správců místního národního parku dostal překročením dvou hlavních losangelských dopravních uzlů. Při podobném pokusu už přitom zemřela řada jeho druhů.

„Přežíval na prostoru mnohem menším, než kdy měl jakýkoliv jiný samec pumy – osm čtverečních mil (necelých 21 kilometrů čtverečních, pozn. red.). Běžně se přitom tato zvířata pohybují v okruhu velkém zhruba 150 mil (asi 388 kilometrů, pozn. red.),“ vysvětlila ředitelka kalifornského okrsku organizace National Wildlife Federation Beth Prattová.

Zdroj: Youtube

Griffith Park se pro samce stal ostrovní lokalitou, odkud nebylo úniku. Ocitl se v obklíčení dálnic a městské zástavby. Na takto izolovaném místě pro něj pak bylo prakticky nemožné najít si partnerku a zplodit potomky.

Brad Pitt mezi pumami

Dojemný příběh osamělého samce si vzápětí získal celonárodní pozornost. Deník The Guardian jej například označil za Brada Pitta mezi pumami. Světový fenomén z něj pak vytvořil fotograf magazínu National Geographic Steve Winter, který zvíře zvěčnil u známého nápisu Hollywood.

„Lidé se ho nebáli, viděli ho jako souseda. Jedli večeři a on se v noci procházel kolem jejich jídelny. Sdíleli jeho fotky s popisky ‚Hej, navštívil mě P-22!‘,“ popisuje Prattová. Se slavným samcem se podle ní setkal mimo jiné i herec Alan Ruck, známý ze seriálu Succession. Ten ho zahlédl z verandy svého domu v Hollywood Hills.

S rostoucí popularitou hollywoodského kocoura se čím dál více lidí začalo zajímat o ochranu pum amerických žijících v oblasti. Usilovali zejména to, aby zvířata získala možnost procházet mezi lokalitami rozdělenými šestiproudovou dálnicí 101.

„Každý rok zemře při nehodách na amerických silnicích jeden až dva miliony velkých zvířat. Toto číslo je přitom značně podhodnocené, protože jde pouze o hlášené havárie. A když k tomu přidáte i menší zvířata, mluvíme o miliardách úmrtí,“ vyčíslila Prattová.

Medvěd grizzly.
Přežili útok žraloka, pumy i medvěda. Z detailních vyprávění lidí mrazí

National Wildlife Federation proto přišla s plánem nadzemního koridoru pro divokou zvěř. Stavba takových rozměrů by si však vyžádala doslova gigantický rozpočet. V tu chvíli se naštěstí zapojila i místní smetánka, dary přicházely od celebrit, jako je Leonardo DiCaprio, Rainn Wilson či Barbra Streisandová.

Velká podpora přišla i od běžných obyvatel blízké čtvrti Watts v jižním Los Angeles. „Místní viděli P-22 jako někoho, koho také ovlivnila nespravedlnost prosazování dálnic. Ať už bydleli v Beverly Hills, nebo ve Watts, všichni se spojili kvůli divoké přírodě,“ popsala Prattová.

Největší koridor na světě

V roce 2022 se snaha konečně vyplatila, obrovský koridor s názvem The Wallis Annenberg Wildlife Crossing dostal zelenou. Nebezpečnou dálnici má podle plánů stavitelů protnout už příští rok.

Protože by pod ním v té době mělo každý den projet až 400 tisíc aut, součástí přechodu budou také speciálně navržené zvukové stěny, které doplní přirozené bariéry v podobě vysokých stromů a také světelné závory. Vše je navrženo tak, aby se co nejvíce odfiltroval hluk a světla z dálnice, a zvířata tak mohla pohodlně přejít.

Gorily Kijivu a Moja v pražské zoo
Řeč přítele. Gorily umí rozlišit lidské hlasy. Může je to zachránit před pytláky

Plánovaný koridor má být podle zástupců National Wildlife Federation největším přechodem pro zvěř ve Spojených státech i na světě. Náklady dosáhly výše 100 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 2,3 miliardy korun.

Odborníci se inspirovali mimo jiné přechody pro zvířata, které se používají v Evropě, Austrálii či v Kanadě. Koridor má pomoci udržet populaci pum amerických tím, že jim poskytne snadný přístup ke zvířatům na obou stranách parku. „Pomůže nejen pumám, ale také řadě dalších zvířat, například rysům červeným, různým druhům motýlů a ještěrkám,“ nastínila Prattová.

The Wallis Annenberg Wildlife Crossing,
jiným označením také Liberty Canyon Wildlife Corridor, je plánovaný přechod pro divokou zvěř přes dálnici Ventura 101 a Agoura Road v Kalifornii. V čele projektu stojí National Wildlife Federation spolu s kalifornským dopravním oddělením. Náklady 100 milionů dolarů z poloviny zaplatily soukromé dary. Jméno koridor získal po filantropce Wallis Annenbergové, jejíž příspěvek 26 milionů dolarů byl pro stavbu zásadní.

The Wallis Annenberg Wildlife Crossing, jiným názvem také Liberty Canyon Wildlife Corridor, je plánovaný přechod pro divokou zvěř přes dálnici Ventura 101 a Agoura Road v Kalifornii.The Wallis Annenberg Wildlife Crossing, jiným názvem také Liberty Canyon Wildlife Corridor, je plánovaný přechod pro divokou zvěř přes dálnici Ventura 101 a Agoura Road v KaliforniiZdroj: ČTK/AP Photo/Marcio Jose Sanchez, File

Smutný konec lvího krále

Přestože vznik gigantického přechodu sám inspiroval, samec P-22 už se se svými druhy na druhé straně dálnice nikdy nesetká. Krátce po zahájení stavby koridoru totiž všemi oblíbený 'horský lev' zemřel.

Jak P-22 stárl, byl pro něj zřejmě život v izolaci čím dál těžší a správce národního parku začala znepokojovat jeho agresivita. Po několika útocích na venčené psy odborníci samce odchytili a vyšetřili.

Zdroj: Youtube

Výsledky ukázaly chronické onemocnění a několik vážných poranění, které zvířeti zřejmě způsobila srážka s autem. Jeho stav se ukázal jako natolik špatný, že se odborníci rozhodli jej uspat.

P-22 zemřel 17. prosince 2022. Dožil se přibližně dvanácti let, což je podle odborníků na pumu dlouhý život. Obyvatelé Los Angeles se s ním loučili při vzpomínkových akcích v místních muzeích a divadlech, v ulicích vznikaly obří malby na jeho počest. „Byla to místní legenda. Je třeba si tady v LA připomínat tak unikátní příběh,“ svěřil se tehdy médiím pětapadesátiletý turistický průvodce Daniel Richards.

Nástěnná malba na počest pumy-celebrity v ulicích Los Angeles. „Byla to místní legenda,“ svěřil se médiím při pohledu na malbu turistický průvodce Daniel Richards.Nástěnná malba na počest pumy-celebrity v ulicích Los Angeles. „Byla to místní legenda,“ svěřil se médiím při pohledu na malbu turistický průvodce Daniel RichardsZdroj: ČTK/AP Photo/Damian Dovarganes

Podivuhodný příběh losangelské kočky oceňují i odborníci. „P-22 byl fascinujícím zvířetem ke studiu. Pomohl nám porozumět tomu, jak pumy koexistují s lidmi v této složité městské krajině, a jeho odkaz se uchová díky zvýšenému povědomí o tom, jak žít v harmonii s našimi divokými sousedy,“ prohlásil biolog divoké zvěře Jeff Sikich, který zkoumá dopady urbanizace na pumy v jižní Kalifornii.

Podle Prattové žil P-22 mimořádným životem a uchvátil srdce řady lidí v Los Angeles i mimo něj. „Svou slávu nevědomky využil ke konání dobra. Sama mu ráda říkám ultimátní zvířecí influencer. Jeho příběh zajistil budoucnost dalším pumám v regionu a my mu splatíme svůj dluh,“ dodala.