Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. „Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem,“ řekl AFP Chán. „Cílem bylo nás demoralizovat,“ dodal.

Šéf záchranářů Bilál Fajzí uvedl, že záchranné týmy dnes pokračovaly v pátrání po dalších lidech, kteří jsou podle předpokladů stále pod troskami. Naděje, že by byl někdo z nich nalezen živý, je ale podle pákistánských úřadů minimální.

Stovky věřících 

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

„Došlo k pochybení při zajišťování bezpečnosti, generální inspektor policie zřídil vyšetřovací komisi, která prověří všechny aspekty incidentu,“ řekl Abbásí.

Policisté a vojáci zajišťují cestu pro sanitky k místu výbuchu u mešity ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu, 30. ledna 2023
Tragédie v pákistánské mešitě. Pumový útok si vyžádal nejméně 32 mrtvých

Péšávar je hlavní město severozápadní provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem a byla dějištěm častých ozbrojených útoků a střetů. K útoku se původně přihlásil jeden z velitelů pákistánské odnože Tálibánu (TTP), organizace však později popřela, že by útok podnikla.

Pákistánský Tálibán opakovaně zdůrazňuje, že neútočí na mešity, školy či tržiště, protože vede válku s bezpečnostními silami, a nikoli s pákistánským lidem. Mnozí ale o pravdivosti těchto výroků pochybují, píše zpravodajský server BBC.