Smrt Alexandra Tarajkovského zachytila z různých úhlů a ze tří různých vzdáleností nejméně tři videa. Všechna přesvědčivě dokazují, že demonstrantovi nic v rukách nevybuchne a že impuls, který ho srazil k zemi, musel přijít odjinud. Nejvíce diskutovaný je v tomto směru záblesk objevující se na více videích v těch místech, kde stojí pořádkové síly. 

Video z výškové budovy

Jedno z prvních zveřejněných videí bylo podle serveru Euroradio pořízeno z okna nedaleké výškové budovy. Video ukazuje neozbrojeného muže v bílém tričku stojícího na prázdné ulici Prytyckého proti řadě příslušníků pořádkové policie - na daném záběru je muž vpravo, policisté vlevo.

Zdroj: Youtube

Muž je sám, ruce má rozpřažené, nic v nich neexploduje. Ze strany policistů, které server označuje jako Specnaz (jednotky zvláštního určení), se zableskne. Muž se začne kymácet a zhroutí se na asfalt. Později byl identifikován jako Alexandr Tarajkovskij, jeho totožnost potvrdila i jeho partnerka.

Video od demonstrantů

Další video bylo pořízeno z pozice dalších demonstrantů, server Euroradio je podle svého vyjádření obdržel 15. srpna. Video natočili lidé, kteří stáli nedaleko místa, kde se Alexandr Tarajkovskij zhroutil a zemřel. Na videu je vidět, že se Tarajkovskij krokem přibližuje k bezpečnostním silám, ale ruce má zvednuté, nic v nich nedrží ani nic nehází (ministerstvo vnitra v prvním oficiálním vyjádření tvrdilo, že se snažil hodit po pořádkových silách nějaké pyrotechnické zařízení a zabila ho jeho předčasná exploze). 

Zdroj: Youtube

Opět se objeví záblesk, který vychází z míst, kde se nacházejí policisté, a svým charakterem se odlišuje od blesku fotoaparátů, které se tu a tam na videích také objevují. Tarajkovskij se zastaví a sklopí ruce, po několika vteřinách padne k zemi.

Video agentury AP

Asi nejdrsnější záznam incidentu zveřejnila 15. srpna tisková agentura Associated Press. Na jejím webu se objevily záběry pořízené někým, kdo stál zhruba pár desítek metrů za seřazenými policisty, a demonstrant tak byl k němu otočen čelem. Než se zhroutil, bylo na záběrech dobře vidět jeho bílé tričko, po němž se rozlévala krev z rány v hrudníku.

Zdroj: Youtube

Moment výstřelu na tomto videu chyběl, při porovnání prostředí i oblečení hlavního protagonisty je však zřejmé, že jde o tentýž incident, jenž se odehrál v prostoru křižovatky ulic Prytyckého a Puškinská.

Verze ministerstva vnitra

Běloruské ministerstvo vnitra vydalo své první oficiální zdůvodnění Tarajkovského smrti poměrně krátce poté, co k ní došlo, tedy ještě 10. srpna ve 23:43 místního času. Podle této verze se jeden z demostrantů během konfrontace se speciálními silami pokusil hodit na bezpečnostní složky blíže nespecifikované výbušné zařízení. To mu však explodovalo v ruce, v důsledku čehož muž utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Dne 16. srpna běloruský ministr vnitra Jurij Karajev v odpovědi na otázky novinářů uvedl, že policie nepoužila proti demonstrantům smrtící zbraně. "Ano, jeden (protestující, pozn. red.) zemřel. Kolik lidí zemřelo při nepokojích v Americe? Ale nepoužili jsme střelné zbraně, pouze ty, které nejsou smrtelné," uvedl Karajev.

Záběr z jiné kamery, opět je vidět záblesk
Video, které budí otázky. Běloruský demonstrant mohl být zabit ostrým nábojem

Podle interpretací běloruského tisku tím připustil, že zásahové jednotky použili proti demonstrantům nesmrtící, gumové projektily, a že Tarajkovskij mohl zemřít v důsledku zásahu tímto typem munice.

S tím nesouhlasí Tarajkovského partnerka Elena Germanová, podle níž charakter zranění, které na těle svého druha po jeho smrti viděla, odpovídal daleko spíše ostrému náboji.

Zasahovaly speciální jednotky

A kdo vlastně byli ti, kteří na Puškinské proti demonstrantům stříleli? Oficiální zpráva ministerstva vnitra je označuje jako "zvláštní síly". Server Euroradio cituje informace týmu vyšetřujícího vojenské konflikty, který prý údajně identifikoval mezi bezpečnostními silami zapojenými do rozhánění demonstrantů na Puškinské speciální jednotku KGB "Alfa" a speciální síly ministerstva vnitra "Diamant".

Demonstrace v Minsku
Od bývalého popraviště k vězení. Bělorusové chystají na protest lidský řetěz

Tato jednotky se odlišují od ostatních pořádkových sil olivově zbarvenými uniformami, moderním vybavením a také zbraněmi - disponují například brokovnicemi Benelli M4, granátomety GM-94, různými modifikacemi Kalašnikovu a dalšími střelnými zbraněmi.

Jednotka Alfa představuje v rámci jednotek zvláštního určení (Specnaz) elitní složku určenou pro přesné operace. Její specializací jsou protiteroristické akce a zvláštní úderné akce proti malým důležitým cílům, například likvidace nepřátelských vůdců.