Odškodné musí být vyplaceno během následujících tří měsíců. Zatímco Mariji Aljochinové a Naděždě Tolokonnikové má Rusko vyplatit 16 tisíc eur (v přepočtu asi 415 tisíc korun), Jekatěrina Samucevičová by si měla přijít na pět tisíc eur (asi 130 tisíc korun).

Kromě toho bude Rusko muset zaplatit Pussy Riot ještě 11 760 eur (asi 305 tisíc korun) jako úhradu soudních nákladů.

Není to přitom poprvé, co se ESLP zabýval kauzou Pussy Riot. Již letos v červenci dospěl k závěru, že Rusko porušilo článek tři, který hovoří o zákazu nelidského a ponižujícího zacházení. Soudu se totiž nelíbily podmínky, ve kterých byly ženy převáženy k soudu, a rovněž ponižující zacházení, kterému byly vystaveny v soudní síni.

Podle soudu Rusko rovněž porušilo článek 5 (právo na svobodu a osobní bezpečnost), článek 6 (právo na spravedlivé řízení) a článek 10 (svoboda projevu).

Výtržnosti v chrámu Krista Spasitele

Trojici členek Pussy Riot poslal moskevský soud za mříže v roce 2012, a to na dva roky. Reagoval tak na předvolební výtržnost v moskevském chrámu Krista Spasitele, během níž dívky pěly píseň Bohorodičko, vyžeň Putina, kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v prezidentských volbách.

Odvolací soud změnil jedné z odsouzených punkerek Samucevičové nepodmíněný trest na podmíněný. Aljochinová a její kolegyně Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo jen čtvrt roku.