Hostitel dnešní schůzky Alexandr Lukašenko připustil, že žádný velký průlom při řešení krize na Ukrajině se nejspíš čekat nedá. Za úspěch je ovšem považován již samotný fakt osobního kontaktu Putina s Porošenkem.

Napětí kolem Ukrajiny dnes vzrostlo poté, co Kyjev zveřejnili záběry deseti ruských vojáků zajatých na východě Ukrajiny, kde se ukrajinská armáda už déle než čtyři měsíce snaží potlačit proruské povstání.

„Kolosální průlom se nejspíše nedá čekat. Ale měli bychom si ujasnit pozice, abychom nastartovali mírový proces," řekl běloruský prezident během setkání s šéfkou diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou, která předcházela vlastnímu summitu. Konflikt je podle Lukašenka záhodno zklidnit „jakýmikoli prostředky", protože „bratrovražednou válku nikdo nemá zapotřebí".

Zavedení skutečných reforem

Ještě předtím ukrajinský prezident Porošenko ujistil šéfku unijní diplomacie, že Kyjev ratifikuje asociační dohodu s Evropskou unií ještě před říjnovými parlamentními volbami. „Dohoda povede na Ukrajině k zavedení skutečných reforem," uvedl Porošenko a dodal, že sblížení s EU představuje pro Ukrajinu „civilizační volbu", která není proti nikomu zaměřena, ale naopak by měla zlepšit vztahy se sousedy.

V Minsku se má jednat o dopadech asociační dohody Ukrajiny a EU a o dodávkách ruského zemního plynu. Schůzky se účastní kromě Ashtonové také eurokomisaři pro obchod a energetiku.

Právě to, že předchozí ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nakonec odmítl asociační dohodu s EU loni v listopadu podepsat, vyvolalo v Kyjevě protesty, které přerostly v pouliční boje a svržení Janukovyčova proruského režimu. Moskva zareagovala anexí Krymu, vzápětí na východě Ukrajiny vypuklo proruské povstání, které se ukrajinská armáda dosud snaží potlačit.

Schůzka za zavřenými dveřmi

Putin i Porošenko na úvod summitu ve svých projevech hovořili o potřebě zastavit krveprolití a násilí. Šéf Kremlu zdůraznil, že Kyjev má přihlédnout k zájmům ruskojazyčného jihovýchodu Ukrajiny a začít jednat s představiteli těchto regionů o míru. Naopak ukrajinský prezident prohlásil, že jediným účinným nástrojem k ukončení krveprolévání na východní Ukrajině je nastolit účinnou kontrolu rusko-ukrajinských hranic, ukončit dodávky zbraní separatistům a propustit válečné zajatce.

Po úvodních projevech vrcholná schůzka v Minsku pokračuje za zavřenými dveřmi a není jasné, kdy skončí. Podle ruské zpravodajské televize Rossija 24 otázkou prý zůstává, zda se Porošenko a Putin sejdou mezi čtyřma očima.