Průkazka Stasi byla vydána na jméno major Vladimir Putin, obsahuje vlastnoruční podpis současného ruského prezidenta a její platnost byla od 31. prosince 1985 do konce roku 1989 každé tři měsíce potvrzena příslušnými validačními známkami. Bild uvedl, že doklad byl objeven v materiálech drážďanské pobočky Stasi označených jako Kádr a školení.

Americký ministr obrany Jim Mattis
Putin chtěl ovlivnit volby do Kongresu. Chce podkopat demokracii, tvrdí Mattis

„Odhaduji, že v sovětské éře byly KGB a Stasi partnerskými organizacemi, a proto nemůžeme vyloučit, že si navzájem vyměňovaly identifikační průkazy a pasy,“ komentoval informace deníku Bild tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Ocenění za práci v NDR

Šéf drážďanské pobočky úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi (BStU) Konrad Felber deníku řekl, že z Putinova drážďanského působení nebylo známo, že průkazku Stasi měl. Doklad mu mimo jiné umožňoval volný vstup do úřadoven Stasi a zjednodušoval případné rekrutování agentů, neboť nemusel nikomu vysvětlovat, že pracuje pro KGB. Právě získávání agentů bylo podle odborníků hlavním úkolem Putina v drážďanské odbočce KGB.

O Putinovi je z jeho německé mise známo, že v únoru 1988 dostal od šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovou medaili Národní lidové armády. Podle tehdejšího výnosu bylo vyznamenání projevem uznání a ocenění Putinovy "služby v boji za mír, na obranu socialistické vlasti a proletářského internacionalismu v letech bratrské spolupráce mezi tajnou službou NDR a sovětskou bezpečností proti společnému nepříteli".

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
Jaderná dohoda v ohrožení. Rusko má poslední šanci, říká Stoltenberg