Finsko a Helsinky jsou podle Putinova vyjádření velmi příhodným místem pro organizování takovýchto akcí. Nicméně dodal, že události tohoto rázu musejí být dobře připravené "z obou stran".

Pokud se však nepodaří jeho setkání s Trumpem uspořádat v Helsinkách, pak bude příležitost k rozhovoru při vrcholné schůzce skupiny největších ekonomik světa G20, která se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku, dodal ruský prezident.

Finsko v květnu přebírá rotující předsednictví v Arktické radě, která koordinuje politiku v oblastech kolem severního pólu. Radu tvoří osm států: USA, Kanada, Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Rusko a Švédsko.

Přečtěte si: Provozovatel ústecké vinotéky říká: Zákon nás zlikviduje

Putin podle ruských médií v Archangelsku znovu důrazně popřel, že by se Rusko snažilo zasahovat do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Tato tvrzení jsou podle jeho slov "lži a výmysly namířené proti Rusku a provokace".

Prezident komentoval nedávný neúspěšný pokus Donalda Trumpa zrušit zdravotní reformu exprezidenta Baracka Obamy. "Nově zvolenému prezidentovi ani nedovolí, aby realizoval mnohé body svého předvolebního programu - zdravotní zabezpečení a mezinárodní záležitosti včetně vztahů s Ruskem," řekl kremelský šéf. "Prostě (se summitem) čekáme, až se situace uklidní a stabilizuje, nijak se nevměšujeme," dodal.

Nenechte si ujít: Kandidát na prezidenta Drahoš: nebudu podporovat žádnou stranu

"Jakmile vnitropolitické problémy (v USA) skončí, určíme místo schůzky a program, je to technická záležitost. Problémy jsou dávno zralé - ekonomika, bezpečnost, regionální konflikty. My jsme k rozhovorům připraveni, ale je třeba, aby i druhá strana projevila dobrovu vůli a připravenost ke konstruktivní práci," řekl ruský vůdce.