Jeho cesta na Krym by však mohla mít i další motiv. Podle některých analytiků se ruský prezident marně snaží obnovit zašlou slávu Krymského poloostrova kvůli korupci vysoce postavených činitelů místní vlády. Snaží se ruský prezident krymské vládě domluvit?
Loni se na Krym podívaly jen asi dva miliony turistů, což je zhruba třetina oproti době, kdy spadal pod ukrajinskou centrální vládu. Podle americké agentury Bloomberg se Krym v tomto ohledu stal 
Putinovým „problémovým dítětem". Ruští vyšetřovatelé prý dlouhodobě řeší korupci, která na poloostrově panuje.

Velké ryby

Podle agentury se vyšetřování týká i vysoce postavených politiků v krymské autonomní vládě. „Starosti o korupci 
a špatné vládnutí Putina netrápily, když do funkce nastupoval nový premiér krymské autonomní republiky Sergej Aksjonov," řekl Bloombergu odborník na mezinárodní vztahy Robert Orttung 
z Univerzity George Washingtona. „Moskva jednoduše chtěla, aby je noví lídři na Krymu podpořili. Jenže teď se ti chlapi vymykají kontrole," tvrdí Orttung. Analytik Andrew Foxall z londýnského Centra pro ruská studia upozorňuje, že situace je srovnatelná ve všech ruských regionech a korupce je zde obrovským problémem. Aksjonov a ostatní místní představitelé jakákoli obvinění odmítají. Vyšetřování by však měli podléhat například místní ministr průmyslu nebo ředitel Jaltského přístavu.

Dalším problémem Krymu je nedostatek pitné vody, podle ruských médií narůstají také problémy s její kvalitou. Situaci neulehčuje ani složitá dopravní situace, na Krym se dá dostat v podstatě jen trajektem přes Kerčský průliv, který je však extrémně přetížený. Tomu by měla pomoci výstavba Kerčského mostu asi za 200 miliard korun. Rusům se tak obnova zanedbaného krymského ráje povážlivě prodraží.

Jiný vrcholný ruský politik, ministr zahraničí Sergej Lavrov, včera v souvislosti s nárůstem násilností na východě země varoval ukrajinskou vládu před ofenzivou na Donbasu. Podle pozorovatelů se situace vyostřuje, obě strany se obviňují z vyvolávání přestřelek.
„Situace je výbušná," řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier listu Bild am Sonntag. Podle Lavrova by napětí měla uvolnit schůzka kontaktní skupiny naplánovaná na tento týden.

KAMIL POLKO