Na světě bychom těžko hledali dva muže, kteří mají větší sebevědomí než Donald Trump a Vladimir Putin. Jejich neverbální projevy jsou ale naprosto odlišné, alespoň během jejich jednání na summitu G20.

Vše začíná tak zdánlivě obyčejným gestem jako je podání ruky. Ruku si sice podají rovnocenně, nikdo z nich ji nepřetáčí dlaní nahoru, nebo dolů, což by vyjadřovalo dominanci jednoho z nich, Trump tomu však vzápětí dodá korunu – druhou rukou chytne Putina lehce za spodní stranu paže.

Zdroj: Youtube

„Jde o dominantní gesto, které uděláte, pokud chcete někomu naznačit, že je malý chlapec, nebo má nízké sebevědomí,“ říká odbornice na řeč těla psycholožka Mary Civiello pro BBC.

Vzápětí Trump Putina poplácává po zádech, na videu jsou vidět dvě šťouchnutí velmi rychle za sebou. „Opět jde o projev dominance,“ komentuje Civiello.

Při jednání se pak cítí jistější Trump. Sedí více na kraji židle, je tak jakoby více v centru dění. „Jeho posed se stehny od sebe, mezi kterými má dlaně směrem do stříšky, symbolizuje macha,“ říká psycholožka.

Oproti němu si Putin sedící v hluboké židli nervózně hraje se svými prsty. „Pokud se držíte takto za jeden prst, značí to nervozitu, nebo nejistotu,“ komentuje psycholožka.

Zajímavá je i snaha o navázání očního kontaktu. Trump se chvílemi dívá na Putina, který se ale jeho očím vyhýbá. Většinu doby jednání klopí zrak směrem dolů a ke konci lehce kývne hlavou.

„Vyvolává to dojem, jako kdyby tam vůbec nebyl. Může to ale i značit, že je zbytečné tu být a chce už odejít,“ dodává psycholožka.