Oba státníci také posoudili „rozličné aspekty situace na Ukrajině, včetně možné mezinárodní součinnosti při obnovení stability", poznamenal Kreml.

Putin a Merkelová také jednali o situaci v Podněstří, nikým neuznané republice ruských separatistů, kteří se za podpory ruské armády odtrhli od Moldavska.

Ruský prezident podle ITAR-TASS uvedl, že je nezbytné přijmout efektivní opatření, která by zrušila faktickou vnější blokádu tohoto regionu. Záhodno je podle Putina také hledat spravedlivé a komplexní řešení podněsterského problému.

Moskva i v diplomatických jednáních s Washingtonem požaduje, aby se Ukrajina stala neutrální federací, která by zaručovala jednotlivým oblastem autonomii. Ukrajina prý není s to fungovat jako „jednotný stát" a musí být federací regionů, které si zvolí vlastní ekonomický model, jazyk a náboženství.

Kyjev ale ruské požadavky na federalizaci Ukrajiny odmítá, protože se obává, že by otevřely dveře separatismu a odtržení dalších regionů na ruskojazyčném východě a jihu země po vzoru Krymu, anektovaného Ruskem.