V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Nyní severoafrickou zemí zmítají boje mezi vojskem polního maršála Chalífy Haftara a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Faíze Sarrádže. Najít řešení sporu pod záštitou OSN chtějí pomoci Evropané.

Putin dnes řekl, že ukončení konfliktu v Libyi je důležité a že nazrál čas konferenci v Berlíně uspořádat. Merkelová k tomu uvedla, že doufá, že turecko-ruské úsilí zajistit v Libyi mír bude úspěšné. Moskva s Ankarou tento týden vyzvaly znesvářené libyjské strany, aby od neděle zajistily klid zbraní.

Ve věku 79 let zemřel v 10. ledna večer ománský sultán Kábus bin Saíd, který patřil k nejdéle vládnoucím panovníkům světa.
Dlouho vládnoucí monarcha je po smrti. Omán se zahalil do smutku

Tématem jednání Merkelové s Putinem byly i další světové problémy včetně Sýrie či eskalace napětí na Blízkém východu po zabití íránského generála Kásema Solejmáního. Merkelová uvedla, že je dobře, že je známa odpovědnost za zkázu ukrajinského civilního letadla v Íránu.

K jeho zničení se přiznal Teherán, který uvedl, že se tak stalo nedopatřením. Podle Merkelové je nutné incident podrobně vyšetřit.

Merkelová: Teherán nesmí mít jaderné zbraně

Merkelová dále uvedla, že se s Putinem shodli na tom, že Írán musí dál dodržovat mezinárodní jadernou dohodu, kterou Spojené státy vypověděly. Dodala, že Teherán nikdy nesmí získat jaderné zbraně.

Tématem schůzky byl i dokončovaný plynovod Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět plyn z Ruska do Německa a proti kterému mají výhrady především Spojené státy.

Ukrajinské dopravní letadlo u Teheránu v okamžiku výbuchu na snímku pořízeném z videonahrávky z 8. ledna 2020.
Za sestřelení ukrajinského boeingu jsme zodpovědní, přiznali Íránci

Merkelová řekla, že projekt, který má souhlas Evropské unie, je sice důležitý, ale energetické zdroje je třeba diverzifikovat. S kritickým postupem USA včetně sankcí kancléřka nesouhlasí.

Rusko odpor Washingtonu vysvětluje tím, že USA jsou motivovány vlastními ekonomickými zájmy, neboť se snaží zajistit v Evropě odbyt svému dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu (LNG).