Ruský prezident zároveň řekl, že postavení ruských invazních sil se téměř na všech úsecích fronty zlepšuje. „Mír bude tehdy, když dosáhneme našich cílů. Ty se nemění. Připomenu vám, o čem jsme mluvili – o denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny, o jejím neutrálním statusu,“ odpověděl Putin na dotaz, kdy nastane mír. „Pokud jde o demilitarizaci, pokud se (Ukrajinci) nechtějí dohodnout - pak jsme nuceni přijmout jiná opatření, včetně vojenských,“ uvedl také prezident.

„Buď dosáhneme dohody, dohodneme se na určitých parametrech (ohledně velikosti a síly ukrajinské armády)… nebo to vyřešíme silou,“ řekl Putin.

Volodymyr Zelenskyj v Bruselu na summitu EU, 9. 2. 2023
Signál naděje. Summit EU rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou

Šéf Kremlu vyslal invazní vojska na Ukrajinu, v jejímž čele stojí stojí prezident Volodymyr Zelenskyj, jenž má židovský původ, a kde krajní pravice podle volebních výsledků sehrávala na politické scéně okrajovou roli. Moskva mimo jiné kritizuje skutečnost, že Ukrajinci oslavují vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války Stepana Banderu, a trvá na tom, aby Ukrajina byla neutrální a nestala se členem NATO, o což usiluje Kyjev.

„Druhá vlna mobilizace? Netřeba“

Putin ve čtvrtek prohlásil, že v současné době není zapotřebí druhá vlna mobilizace. Do armády se podle něj přihlásilo během roku přibližně 486 tisíc dobrovolníků. Dalších 300 tisíc lidí ruské úřady podle agentury Reuters loni mobilizovaly. „V bojové zóně je 617 tisíc lidí,“ řekl později prezident s poznámkou, že frontová linie měří přes dva tisíce kilometrů.

O něco dříve ve svém vystoupení řekl, že na Ukrajině bojuje na 244 tisíc mobilizovaných Rusů, kolem 41 tisíc jich armáda propustila z různých důvodů, například kvůli „zdravotnímu stavu“.

Ruský prezident Vladimir Putin
Válka na Ukrajině je tragédií. Musíme hledat cestu, jak ji zastavit, řekl Putin

K samotným bojům uvedl, že ruská invazní armáda zlepšuje své pozice na téměř celé frontové linii. „Prakticky po celé linii kontaktu naše ozbrojené síly, řekněme skromně, zlepšují své postavení,“ pronesl Putin, který také tvrdil, že Ukrajina na levém břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti ztratila některé ze svých nejlepších vojáků.

Ukrajina letos dosáhla jen malých zisků ve své protiofenzívě, Rusko ovšem také neučinilo žádný hmatatelný pokrok od doby, kdy v květnu dobylo za cenu velkých ztrát město Bachmut, podotkla agentura Reuters.

Čtyřhodinové vystoupení

Putin v přímém přenosu, který vysílaly ruské televize, vystupoval na tiskové konferenci, která se obvykle koná v závěru roku. Současně odpovídal na dotazy občanů. V loňském roce se ani jedno z těchto tradičních vystoupení nekonalo a letos Kreml obě akce spojil.

Akce nazvaná „Výsledky roku“ trvala čtyři hodiny a tři minuty, podotkla agentura TASS. Putin se podle ní vyjádřil za tuto dobu k více než 80 žádostem a dotazům obyvatel a novinářů. Několik hodin trvala i předchozí Putinova vystoupení.

Zelenskyj promluvil na shromáždění Krymské platformy v Praze prostřednictvím videohovoru
Rusko věřilo v beztrestnost za invazi. Tyto iluze jsou zničeny, řekl Zelenskyj

Putinovo vystoupení je určeno především domácímu publiku a je pro prezidenta příležitostí osobně řešit problémy obyčejných ruských občanů a upevnit svou moc před březnovými prezidentskými volbami, podotkla agentura AP. Vystoupení je podle ní silně aranžované a je to spíše podívaná než skutečné podrobování prezidenta kritickým dotazům. Putin, který je u moci už téměř 24 let, minulý týden potvrdil, že se bude ucházet o znovuzvolení.

Podle ruské agentury Interfax se vpředvečer pořadu sešly téměř dva miliony dotazů od občanů, kteří je mohli telefonovat nebo posílat skrze sms či sociální sítě; příjem dotazů podle ní mohl pokračovat až do konce vystoupení.