Zveřejněné záběry mimo jiné ukazují sedmdesátiletého Putina, jak vystupuje z vojenského vrtulníku, poté z automobilu, prochází kolem budov a zachycují také jeho jednání s vojenskými veliteli. Na videu jsou rovněž záběry - na kterých není vidět Putin - z průjezdu kolony kolem ukazatele označujícího vjezd do města Heničesk v Chersonské oblasti.

Podle listu Kommersant šéf Kremlu navštívil vojenské uskupení „Dněpr“ v Chersonské oblasti a poté velitelství národní gardy „Vostok“ v Luhanské oblasti.

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil okupované oblasti Ukrajiny
Kreml lže. Putin navštívil okupované ukrajinské oblasti jindy, tvrdí server

Putin v Chersonské oblasti podle ruských médií vyslechl zprávy velitelů o situaci na bojišti, kde se Rusko už téměř 14 měsíců neúspěšně snaží porazit Ukrajinu. Ruská vojska se loni na podzim stáhla z města Cherson a dalších míst v okolí a podle agentury Reuters v očekávání ukrajinské protiofenzívy posilovala své pozice na protějším břehu řeky Dněpr.

Jedná se o první Putinovu cestu do Chersonské a Luhanské oblasti od začátku války, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Putin navštívil i Mariupol 

Podle agentury TASS byl Putin před tím na návštěvě některého z „nových ruských regionů“, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, 19. března. Tehdy podle ruských úřadů navštívil přístavní město Mariupol, které se stalo symbolem ukrajinského odporu, než ho Rusko po tuhých bojích loni v květnu ovládlo. Šéf Kremlu se na záběrech ze zničeného města, kde kvůli bojům zahynulo podle úřadů velké množství civilistů a mnoho obyvatel uprchlo, setkal s lidmi, které ukrajinská média později označila jako proruské aktivisty.

„Putinova degradace je působivá. Před rokem svět čekal na jeho vyjádření. Teď už ne. Žádný takový politický aktér už není. Existuje jen ‚zvláštní tour‘ autora masových vražd na okupovaných a zničených územích, aby si naposled vychutnal zločiny svých přisluhovačů,“ napsal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na twitteru.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Ztrátám navzdory. Ruské síly pokračují v ofenzivě u Lymanu a Bachmutu

Server Ukrajinska pravda k záběrům návštěvy poznamenal, že z nich není zřejmé, kde přesně se Putin nacházel. Neexistuje žádný skutečný důkaz, že byl Putin na Ukrajině, uvádí na závěr své zprávy ukrajinský deník.

Ukrajinská prezidentská kancelář odpoledne informovala, že prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojáky ve frontovém městě Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o které ukrajinští obránci svádí těžké boje s ruskými invazními silami.