Na Putinovi byla po příjezdu patrná sklíčenost, píše BBC. „Lidé sem přišli se svými dětmi relaxovat. Bavíme se o demografii a nyní jsme ztratili zbytečně tolik lidí. Proč?“ ptal se Putin. „Kvůli kriminální nedbalosti a pohodlnosti,“ odpověděl si. 

Prezident rovněž navštívil některé zraněné v nemocnici. Jeho cesta nebyla předem ohlášená. Uctil památku mrtvých před obchodním centrem, na náměstí před demonstrující dav ale nepřišel. 

V Kemerovu dnes spontáně demonstrovaly tisíce lidí, kteří chtěly vyjádřit svůj nesouhlas s postupem vyšetřovatelů. Dav požadoval odstoupení místní vlády. Podle agentury Interfax se před místní radnicí sešlo jen asi 300 lidí. Kemerovská oblast vyhlásila třídenní smutek, ruská vláda však v celé zemi smutek nevyhlásila.

Ruská média píší o školním zájezdu, který do centra přijel autobusem. Děti zamířily do kina, zatímco jejich učitelky se šly podívat po obchodech. Aby se ujistily, že děti jsou v pořádku, nechaly dveře do kinosálu zamčené. Tři dospělí přežili, děti nikoliv.

Vyšetřovatelé potvrdili slova přeživších, že v době požáru byl v obchodním centru Zimní višeň (Zimňaja Višňa) vypnutý požární alarm a únikový východ byl uzamčen. Uvedli také, že požární technik „alarm vypnul poté, co byl upozorněn na požár“.

„Únikové východy byly uzavřeny, z komplexu se stala past. Žádná organizovaná evakuace nenastala,“ uvedl politik Anton Gorelkin.
Automatické rozprašovače vody či hasící pěny byly rovněž vypnuty.

Zatčeno zatím bylo pět osob, včetně úředníka, který je za odpojení systému zodpovědný.

Příčina neštěstí zůstává zatím neznámá. Požár pravděpodobně vypukl v dětském koutku. 

"Podle předběžného vyšetřování se dítěti dostal do ruky cigaretový zapalovač, kterým zapálilo pěnovou gumu v místnosti s trampolínami, které vzplály jako střelný prach," uvedl zástupce gubernátora kemerovské oblasti Vladimir Černov. 

Spekuluje se také, že příčinou by mohla být chyba v elektroinstalaci, se kterou mělo centrum problémy již v minulosti. "Jednou nešla elektřina, centrum muselo být celý týden zavřené. Problém vyřešili napůl a tohle je výsledek!" rozčilovala se jedna z přeživších pro agenturu Ria Novosti.

Kvůli otravě kouřem bylo v nemocnici ošetřeno 11 lidí. Zatím nejvážnějším případem je 11letý chlapec, jehož rodiče a sourozenci uhořeli. Sám se zachránil skokem ze 4. patra a zůstává v kritickém stavu.

Z trosek zatím bylo vytaženo 56 těl, z toho 21 zatím bylo vydáno pozůstalým k pohřbům.

| Video: Youtube

Video: Záběr z bezpečnostní kamery umístěné v obchoďáku

Zimní višeň byla otevřena v roce 2013, požárním předpisům se však všemožně vyhýbala. Jak vysvětluje právník Eduard Buruško, podle ruských zákonů spadala pod oblast malého podnikání, na které se požární předpisy nevztahují. Ruská média ale píší, že obchodní dům o rozloze 23 tisíc metrů čtverečních spíše využíval díry v ruském zákoně.

Požár se rozšířil na plochu 1500 metrů čtverečních.