„Něco mě právě napadlo,“ začal Putin své nečekané prohlášení směrem k předsedovi japonské vlády během společné tiskové konference v ruském Vladivostoku. „Pojďme uzavřít mírovou dohodu ještě před koncem letošního roku, bez jakýchkoli předběžných podmínek.“

Abe na nabídku hlavy Ruské federace nereagoval. „To, co řekl prezident Putin, nebudu komentovat,“ řekl později novinářům japonský vládní tajemník Jošihide Suga. „Postoj Japonska se však nemění. Nepodepíšeme žádnou dohodu předtím, než bude vyřešen spor ohledně severních ostrovů.“

Ruský prezident během konference zopakoval, že svou nabídku myslel vážně. „Nedělal jsem si legraci. Šinzó prohlásil, že bychom měli změnit svůj přístup. Tak tedy dobrá,“ řekl Putin a vysvětlil, že navrhuje nejprve podepsat mírovou dohodu a teprve následně řešit vzájemné spory obou zemí.

Spory z druhé světové války

Příčinou neshod mezi Ruskem a Japonskem je několik ostrovů v Pacifiku, které byly na konci druhé světové války obsazeny sovětskou armádou. Japonsko žádá jejich navrácení, které Sovětský svaz a jeho následovník Rusko odmítá. Diskuse probíhají již více než 70 let a nikdy kvůli nim nedošlo k oficiálnímu uzavření mírové dohody po skončení války.

Oba státníci vyjádřili ochotu hledat společné řešení problému. Podle japonského premiéra by uzavření dohody pomohlo obnovit obcodní vztahy mezi zeměmi a otevřít dveře do Ruska, které je v současné době sankcemi izolováno od západních investorů, japonským firmám.

Prezident Putin však v minulosti prohlásil, že je pro něj důležitým cílem zajištění bezpečnosti v oblasti Pacifiku a Rusko zvažuje na ostrovy, které jsou předmětem sporu, umístit protiraketovou obranu. Reagoval tak na prohloubení vojenské spolupráce mezi Japonskem a Spojenými státy a rozšíření balistické obrany o americké pozemní radarové stanice Aegis.