Trump si s Putinem ve vietnamském přístavu Danang dvakrát podali ruce a prohodili několik slov. Setkáním se ihned pochlubil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, zatímco Bílý dům pouze zopakoval, že žádná oficiální schůzka nebyla a není na programu.

Letmý kontakt obou státníků přesto stačil k tomu, aby byla na světě další dohoda o Sýrii. Znění společného stanoviska přímo ve Vietnamu vypracovali americký ministr zahraničí Rex Tillerson a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Stojí v něm, že Sýrie by měla být svrchovanou a nezávislou zemí. Občanskou válku nicméně není možné vyřešit vojensky, proto by se měly všechny znesvářené strany pokusit o smířlivé jednání, které se pod patronací OSN uskuteční na konci listopadu ve švýcarské Ženevě.

Ještě před tím však v kazašské Astaně nejspíš proběhne separátní schůzka představitelů Ruska, Íránu a Turecka. Na programu budou vojensko-technické otázky. Rusové a Američané údajně také chtějí udržovat komunikační kanály otevřené, aby se minimalizovalo riziko konfliktů. Hlavního (a vlastně jediného společného) cíle, tedy porážky Islámského státu, již nicméně bylo prakticky dosaženo.

V Danangu se zrodila také očekávaná ekonomická dohoda, která by měla zresuscitovat Transpacifické partnerství poté, co od úmluvy TPP letos v lednu odešly Spojené státy. Nová smlouva pod zkratkou CPTPP neobsahuje dvacítku sporných bodů. Jedenáct členů Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří proto doufá, že se k ní opět připojí i USA.

Trump se s Putinem poprvé sešel na letošním summitu zemí G20 v Hamburku. I z tehdejšího setkání příznačně vzešla dohoda o Sýrii.