Podle agentury AFP se také Putin může v klidu připravovat na zisk čtvrtého prezidentského mandátu v roce 2018. Nepříjemností pro Kreml je však slabá volební účast – 47,8 procenta oproti 60 procentům při předchozích volbách v roce 2011.

Předsedkyně volební komise Ella Pamfilovová neočekává, že by nesečtené hlasy dosavadní výsledky výrazně změnily. Upřesnila, že 203 mandátů nejspíš obdrží Jednotné Rusko z jednomandátových obvodů a další 140 míst v dumě získá z obvodů, kde se volilo podle poměrného systému.

Celkem Jednotné Rusko získalo podle dřívějšího prohlášení volební komise po sečtení asi 90 procent hlasů absolutní většinu 54,3 procenta hla­sů.

Na dalších místech jsou těsně za sebou Komunistická strana Ruské federace (13,5 procenta hlasů a 42 mandátů) a nacionalistická Liberálnědemo­kratická strana (13,3 procenta hlasů a 39 mandátů). Spravedlivé Rusko, které je levicovým spojencem Kremlu, má 6,2 procenta a 23 mandátů.

Zrušení voleb

Všechny tyto tři strany podle agentury AFP zpravidla hlasují shodně s Jednotným Ruskem. Liberální a sociálně-demokratické opoziční formace nezískaly podle volební komise potřebný počet hlasů ke vstupu do Státní dumy.

„Můžeme s jistotou říci, že strana (Jednotné Rusko) dosáhla velmi dobrého výsledku. A to i přes ne zrovna nejvyšší účast, která je ale i tak významná," uvedl podle AFP Putin. Při cestě do sídla strany, kterou pomáhal v roce 2011 vytvořit, prezident hovořil o „zvyšující se politické vyzrálosti" ruských voličů.

Šéfka komise Pamfilovová po uzavření volebních místností přiznala, že hlasování nebylo zcela korektní a v některých volebních místnostech se potvrdily zprávy o podvodech. Zrušeny by podle ní mohly být výsledky ze tří okrsků.