Putin severokorejského hosta podle ruských médií oslovoval "vážený soudruhu předsedo", zatímco Kim označil Rusko za "velkého spřáteleného souseda" a tlumočil "drahým ruským přátelům" pozdravy severokorejského vedení.

Kim Čong-un ve svém obrněném vlaku
Kimův obrněný vlak přijel do Ruska. Strojvůdce minul červený koberec

Putin při krátkém vystoupení před médii vyjádřil naději, že Kimova návštěva pomůže lépe pochopit, jakým způsobem můžeme dosáhnout dohody na Korejském poloostrově. "Klademe si otázku, co můžeme udělat společně, co může Rusko udělat pro podporu pozitivních procesů, které nyní probíhají," řekl. 

„Bezpochyby vítáme Vaše úsilí o rozvoj dialogu mezi Korejemi a normalizaci vztahů mezi Severní Koreou a Spojenými státy,“ dodal Putin.

Rozvíjení vztahů

Kim, který dorazil do Vladivostoku o den dříve svým obrněným vlakem, prohlásil, že setkání pomůže posílit a rozvíjet vazby mezi Ruskem a Severní Koreou. Přátelství obou zemí má podle něj dlouhou historii. 

„Vzhledem k tomu, že světová pozornost je zaměřena na Korejský poloostrov, půjde o smysluplný dialog. Společně posoudíme politiku Korejského poloostrova a budeme sdílet i naše názory,“ řekl před setkáním Kim. Po jednání označil rozhovory za "užitečné a konstruktivní". Kim doufá, že ve stejném duchu bude v budoucnu pokračovat.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un
Kim je nakloněn třetímu summitu s Trumpem. Dal mu však ultimátum

Podle Putina se státníci dotkli dějin vzájemných vztahů. "Samozřejmě jsme hovořili o situaci na Korejském poloostrově a vyměnili jsme si názory na to, co je třeba udělat pro perspektivy jejího zlepšení," konstatoval ruský prezident. Podle ruských novinářů trvalo setkání jen za účasti tlumočníků dvě hodiny, i když pro ně bylo v programu severokorejského diktátora vyhrazeno 50 minut.

Role Moskvy?

Podle agentury AP zatím není jasné, jakou roli bude mít Moskva ve snahách obnovit "jadernou diplomacii" s KLDR, summit ale nabízí Putinovi možnost zvýšit vliv Ruska na regionální politiku. Pchjongjang naproti tomu usiluje o dodávky ruské elektřiny a přilákat chce i ruské investice, zejména na modernizaci chátrajících průmyslových závodů postavených v dobách Sovětského svazu, železnice a další infrastruktury.

Putin je znám tím, že světové státníky při summitech na sebe většinou nechává čekat i desítky minut. Tentokrát se ale na místo setkání dostavil půl hodiny před Kimem, poznamenává zpravodaj agentury Reuters. Setkání probíhá v areálu Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij. Jde o komplex, který v roce 2012 hostil rovněž summit Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC).

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ledoborce a nové přístavy. Putin chce k přepravě nákladu využít Arktidu

Při jednání za účasti delegací Putina kromě jeho zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova doprovázeli zástupci ministerstev dopravy a energetiky a šéf ruských státních drah. Na recepci se podle ruských médií podávaly speciality Dálného východu a slovanské kuchyně včetně krabího salátu a jeleních pelmeňů. Nechyběl kaviár a tradiční boršč.

Jednání Kima a Putina bylo jejich prvním osobním kontaktem. Se severokorejským lídrem se Putin setkal naposledy před 17 lety, v roce 2002. Tehdy stál v čele KLDR Kim Čong-il, otec nynějšího vůdce. Kim Čong-il se s představitelem Ruska sešel poté ještě jednou, v roce 2011, kdy úřad prezidenta zastával Dmitrij Medveděv.

Moskva udržovala úzké styky s Pchjongjangem během studené války, v KLDR postavila desítky továren a klíčovou infrastrukturu a posílala zásoby i zbraně severokorejské armádě. Po rozpadu sovětského bloku v 90. letech, kdy se obě země ocitly v hospodářském chaosu, intenzita spolupráce opadla.